Переоцінена роль НБУ у сприйнятті причин девальвації та занепаду банківського сектору

< Назад до записів

Нещодавно, у ЗМІ з’явилась інформація, що Президент України П.Порошенко визначається з кандидатурою нового голови НБУ[1].

         За діючою головою НБУ - В.Гонтаревою, протягом останніх трьох років, закріпились досить стійкі негативні асоціації, пов’язані з глибокою девальвацією національної валюти та банкрутством десятків комерційних банків в Україні. Однак, на наш погляд, вплив НБУ та зокрема його керманича, значно перебільшений в Україні (особливо в періоди потужних економічних «шоків», зумовлених зовнішніми факторами) і нижче, ми розглянемо чому саме.

         НБУ та девальвація національної валюти

         Почнемо з того, що економічний влив НБУ у монетарній сфері має чіткий коридор, який обмежується: з одного боку об’ємом ВВП, що виробляється та експортується, а з
іншого - об’ємом золотовалютних резервів країни. Для утримання відношення гривні до долару США на певному рівні, НБУ має знайти рівноважний курс, за якого стан платіжного балансу країни, у кращому випадку, сприяє появі надлишку валюти на міжбанківському валютному ринку (що викуповується НБУ для формування золотовалютних резервів). Менш сприятлива (проте не загрозлива) перспектива для макроекономічної рівноваги з’являється тоді, коли платіжний баланс держави має нульове сальдо або невеликий мінус. У такій ситуації НБУ має можливість, досить тривалий час, сприяти макроекономічній рівновазі, поступово витрачаючи золотовалютні резерви, як це було у 2010-2013 рр.

         Найгіршим сценарієм, що фактично зумовлює девальвацію національної валюти (навіть не зважаючи на супротив НБУ) є ситуація, за якої має місце різке скорочення ВВП з одночасним зменшенням золотовалютних запасів. У такому випадку, у НБУ практично відсутня можливість утримувати курс валюти. Це пояснюється тим, що при падінні ВВП і експорту, гривневої маси (що обслуговує обмін певним об’ємом товарів та послуг) в економіці країни стає забагато. Тобто, спостерігається неадекватність - з одного боку між товарами, що виробляються для внутрішнього споживання і наявною пропозицією валюти в країні, та об’ємом гривні в обігу - з іншого. В результаті, суттєва частина витрат, пов’язаних з імпортом, не може бути покрита за рахунок експортних надходжень, і як наслідок – на міжбанківському валютному ринку відбувається порушення балансу між попитом і пропозицією на іноземну грошову одиницю. Відповідно, НБУ може деякий час підтримувати рівновагу за рахунок власних золотовалютних резервів, але як правило, сукупний попит, підтримуваний загальним ажіотажем, є вищим за можливості національного банку. І, через певний час, НБУ вимушений відмовитися від політики «спалювання» золотовалютних запасів з об’єктивних причин. Іншою опцією для НБУ, у такій ситуації, є «стерилізація» грошової маси через монетарні інструменти, однак за цих обставин, регулятор обумовлює гострий дефіцит національної валюти і система державних фінансів починає розпадатися.

         Саме з такою проблемою стикнувся НБУ на початку 2014 р. Фактичне «відрізання» спершу економіки Криму, а згодом економіки частини Донбасу (на тлі закриття ринків РФ), обумовило фактичне скорочення реального виробництва в Україні. При цьому, як свідчать дані НБУ, грошова база та маса практично не скоротились ні в 2014 р., ані в 2015 р., що також пояснюється об’єктивними причинами. Скорочення грошової маси обумовило б фактичну необхідність зменшення всіх соціальних виплат, витрат на підтримку державної служби, армії тощо. У цій ситуації, НБУ та Урядом, було прийнято рішення щодо латентного скорочення державних видатків: через їх фактичне знецінення у результаті формування нової точки рівноваги відношення гривні до долару США. При цьому, роль НБУ в цих процесах звелася до вибору механізму зменшення реальних доходів фізичних та юридичних осіб. Опції забезпечення стабільності валюти і реалізації всіх закладених бюджетних витрат ані Уряд, ані НБУ не мали.

         НБУ та банкрутство комерційних банків

         Що стосується аспектів, пов’язаних з виділенням рефінансування комерційним банкам та їх масового банкрутства, то тут ситуація є більш неоднозначною. Основна претензія до НБУ часів головування В.Гонтарєвої, пов’язана з вибірковістю рефінансування комерційних банків, а також з різноманіттям умов повернення виданих коштів, обмеженій протидії виводу капіталів з неплатоспроможних установ тощо[2].

Ситуація з масовим банкрутством комерційних банків є похідною від об’єктивної необхідності знецінення національної валюти. Падіння реальних доходів юридичних та фізичних осіб мало своїм наслідком погіршення якості кредитних портфелів усіх без виключення комерційних банків, що працюють в Україні. І, у нашому випадку, питання щодо необхідності виводу n-оїкількості банків з фінансового сектору України перед НБУ взагалі не стояло. Однак, звичайно керівництво НБУ приймало рішення щодо тактики зменшення кількості працюючих банківських установ.Іншими словами: скорочення економіки України сформувало об’єктивну необхідність звуження її фінансового сектору. А от безпосереднє рішення стосовно того, які саме банки представлятимуть зменшений фінансовий сектор залежало від надання НБУ рефінансування тим чи іншим фінансовим установам. Те ж стосується й аспектів, пов’язаних із запровадженням тимчасової адміністрації тощо.

Таким чином НБУ, впродовж останніх років, функціонував у досить вузькому коридорі, що залишав для його керівництва простір, пов’язаний не з можливостями збереження попереднього економічного ландшафту, а з формуванням певних конфігурацій в контексті загальної негативної економічної тенденції.

 Вадим Ємець, експерт Інституту стратегічних досліджень "Нова Україна"

12/05/2017


[1] https://economics.unian.ua/finance/1900899-poroshenko-viznachivsya-z-novim-golovoyu-natsbanku-zmi.html

[2]http://gazeta.dt.ua/finances/rozkradannya-bankivskih-grobnic-_.html

Блоги

Публікації

X
X

Партнери