«XPRIZE» - 20 мільйонів за революцію в енергетиці

< Назад до записів

Нарешті добра новина: фонд «XPRIZE», який ще іноді називають «нобелівської премією за технологіями» оголосив про заснування премії в 20 мільйонів доларів за відкриття потужного джерела енергії та радикально нового методу її отримання. Про це оголосив на урочистих зборах скарбник фонду, Баррі Томпсон. Акцент при цьому був зроблений саме на новизні джерела «забороненої енергії».

Чому «забороненої»? Та тому, як пояснив Б.Томпсон, що сучасна академічна наука поводиться середньовічна церковна інквізиція, переслідуючи будь-який відхід від догми. Коли вчений хоче займатися холодним термоядом, енергією нульової точки, то наукове начальство не дозволяє цього робити, починає переслідувати таких вчених, оскільки ці теми фактично табуйовані.

Рішення про заснування премії було прийнято в ході спеціального «візіонерського семінару», учасники якого з безлічі можливих напрямків вибрали «заборонену енергію». І дійсно - способи отримання та використання енергії визначають вигляд нашої цивілізації. Сьогодні, здебільшого, ми використовуємо хімічну енергію - наші продукти, нафта і газ, паливо в ракетах, навіть вибухівка в боєприпасах, це все енергія хімічних зв'язків. Меншою мірою ми використовуємо енергію ядерного палива, падаючої води і зовсім небагато - сонячну.

При цьому, незважаючи на всі успіхи високих технологій, в енергетичній сфері спостерігається лише дуже слабкий прогрес - починаючи з 1950-х років нічого принципово нового людство не відкрило, і практично не використовує.

Так науковий застій привів до того, що нафта і газ придбали для нас величезне і виняткове значення. Немає газу і нафти - немає тепла, немає транспорту, і ми повертаємося в середньовіччі ...

І тут у вас виникне питання - наскільки це серйозно? І чому ми не чули про це в наших ЗМІ?

 

Що таке XPRIZE і наскільки це серйозно.

Це неприбуткова організація, створена футурологом, громадським активістом, і просто різнобічною особистістю, Пітером Діамандісом в 1995 році. Це премія за видатні технологічні досягнення. Девіз організації - «Зробимо неможливе можливим».

Загалом, це серйозно. В число учасників фонду увійшли такі зірки як співзасновник «Гугла» мультимільярдер Ларрі Пейдж, Аріанна Хаффінгтон (створювачка «The Huffington Post») і безліч інших неортодоксально мислячих знаменитостей.

Найбільш відома XPRIZE своїм успіхом 2004 року, коли заснований нею приз в 10 мільйонів доларів (т.зв. «Ansari XPRIZE») за перший в світі комерційний політ на приватному космічному кораблі був вручений Барту Рутану, який і задумав цю ідею, вибивши на її реалізацію сто мільйонів. Втім, для «Майкрософт» (вона фінансувала проект) це не сума.

У фонду є вже цілий послужний список - чотири успішно завершених конкурсу (премії від 1 до 10 мільйонів доларів), і чотири нині діючих. Серед завершених - створений надекономічний автомобіль, який використовує всього 2,3 літра бензину на 100 кілометрів шляху, розроблений інноваційний спосіб очищення води від нафти, створена компактна ракета, здатна закидати супутник в космос. Серед актуальних - створення компактної і мобільної діагностичної системи, «здатної визначати стан пацієнта краще, ніж консиліум лікарів». І, звичайно - відкриття й освоєння радикально нового і потужного джерела енергії. Судячи з мовчання в американських ЗМІ, їм цей конкурс не дуже сподобався - так що не треба дивуватися, що про нього немає інформації у вітчизняних мас-медіа.

Коли оголосять імена переможців? Звичайно, статистика в таких випадках не діє, але, як показує досвід, між відкриттям нового конкурсу та його успішним завершенням проходить не так багато часу - від одного до восьми років. Однак є й інші ознаки того, що відкриття та освоєння джерел невичерпної і дешевої енергії чекати не довго.

 

Звідки прийде революція.

Перша ознака що насувається революції в енергетиці - це зростаючий пласт альтернативних наукових розробок, які науковий істеблішмент усіма силами намагається загальмувати. З часів відкриття, зробленого Флейшманом і Понсом (вони відкрили cold fusion, що у нас зазвичай перекладають як «холодний термояд») пройшла чверть століття, двадцять міжнародних наукових конгресів, написано сотні наукових статей по темі cold fusion, але жодна з них (жодна!) не потрапила в журнал Nature. Їх просто не пропускають!

Існує величезний пласт добре опрацьованих альтернативних наукових теорій, деякі з них добре узгоджуються з експериментальними даними (наприклад, теорія «гідріно» Міллса), але наукові кола їх уперто шельмують.

Більш того, розробки в альтернативній енергетиці йдуть широким фронтом - окрім холодного термояду, це ще й воднева енергетика, резонансні процеси, мотор-генератори і багато іншого.

Друге - це безплідність офіційного драйву за нескінченною енергією, тобто «гарячого термояду» з усіма його токамаками: більш 40 років фінансування (на рівні 1 мільйона доларів на день!), а результатів немає, і не передбачається.

Третє - зростаючі потреби в енергії і тиск інших обставин (зміни клімату, виснаження запасів урану, придатного для отримання ядерного палива, і ін.).

Є й ще одна обставина, яка, можливо, теж врахували засновники премії. У Швеції вже будується завод з виробництва генераторів на холодному термояді - це розробка корпорації «Леонардо» під керівництвом легендарної (хоча і неоднозначною) особистості - італійського вченого-ядерника Андреа Россі. За його запевненням, підприємство повинно почати роботу до кінця року. У такому випадку, як кажуть, важливо «зловити хвилю», і просто не проморгати настільки доленосну подію. В іншому випадку репутації фонду «XPRIZE», який пишається своєю чуйністю до інновацій, буде завдано деяких втрат ...

 

А що ж Україна?

А нічого. Дискурс про альтернативну енергетику у нас практично не існує. Дещо з альтернативних енергетичних джерел у нас використовується, хоча і напівпідпільно - я маю на увазі «вихрові електрообігрівальні системи», що дають непристойно високий ККД в 170-250% (!). (Звідки він береться – існує кілька теорій, але фундаментальних досліджень не проводили).  Журнал «Енергетична політика України» не виходить вже багато років, а це симптом. Замість цього нам пропонують, як якусь новинку, громіздкі, як мамонти, установки для опалення шкіл соломою.Що це - наша нова енергетична стратегія?

Сумно, але навіть XPRIZE не допоможе нам швидко отримати дійсно проривні технології, які на Заході позначають абревіатурою QUANR або LENR, головна цінність яких - у дешевизні (як показують наукові розробки, вартість енергії може бути знижена в 10-100 разів). Пройдуть роки, перш ніж вони дійдуть до нас - бо ми не є їх розробниками.

Однак є ряд нових, хоча і не революційних енергетичних технологій - я маю на увазі аналоги російської установки «Аіст - Т». Вони переробляють в плазмовій камері побутові відходи і синтезують з них за допомогою каталізаторів дешеве паливо (газ, спирт, синтетичний бензин, залежно від побажання замовника).

Не обов'язково купувати це технологічне диво у країни-окупанта, адже вже є і західні аналоги - в Італії та США. Вся справа в знаннях і бажаннях. Подібного роду установка могла б не тільки переробляти побутові відходи (навіть пляшки із ПВХ) і видавати паливо за копійчаною ціною, забезпечуючи столицю гарячою водою та заощадити їй до 25% витрат на опалення. Вона могла б переробляти і стічні води, і навіть, вибачте, поля Бортницької станції аерації, через що все населення на південь від Києва зітхнуло б з полегшенням ...

Втім, коли вдарять холоди, я сподіваюся, знайдуться люди, які згадають і цю скромну замітку, і премію XPRIZE, і замисляться про більш сучасні технології, ніж спалювання соломи чи вугілля. Врешті решт, обігрів мерзнучих - справа рук їх самих!

 

А.Маклаков

Блоги

Публікації

X
X

Партнери