Виступ директора Інституту стратегічних досліджень Андрія Єрмолаєва під час презентації Інститутуту

< Назад до записів

Шановні пані та панове, соратники, колеги!

Маю честь презентувати новий проект – Інститут стратегічних досліджень “Нова Україна”.

Ініціатором створення інституту та його головним спонсором є Сергій Володимирович Льовочкін, доктор економічних наук, відомий державний діяч.

Інститут створений як громадська організація.

Його назва є для нас символічною. Перш за все тому, що ще на початку 90 років саме під цією назвою об’єднувались прогресивнi громадські діячі, вчені, українська інтелігенція, що поділяли ідеї реформ та прогресу, глибоких соціальних перетворень, яких об’єднувала ідея нового українського проекту. І незалежно від політичної долі цієї назви, саме ідея Нової України, України сучасної, справедливої, розвинутої об’єднує і нас. Ми переконані в тому, що зможемо відродити цю назву саме в такому сенсі.

Символічно, що створення нового інституту та амбітна заявка на глибоку інтелектуальну роботу для майбутнього відбувається в ті дні, коли країна переживає глибоку, можливо, найскладнішу суспільно-політичну кризу за усі роки незалежності. Люди різних поколінь і різних поглядів сьогодні займають активну громадянську позицію і вимагають від політиків, громадських діячів, інтелектуальних кіл відповідей на просте запитання – коли в Україні нарешті відбудуться глибокі модернізаційні зміни? Коли Україна стане дійсно економічно оновленою, комфортною для життя, гуманною по відношенню до кожного? Їх вимога – це реакція на безкінечні кризи, зупинки, застій. Це бажання подолати несправедливість, дефіцит свобод, економічні злидні, корупцію та соціальну жорстокість.

Ми вважаємо, що наш моральний та професійний обов’язок – дати цю відповідь.

Саме ідея нового українського проекту, ідея ефективного модернізаційного курсу об’єднує партнерів, що будуть співпрацювати в інституті. Більшість з засновників та співробітників інституту співпрацюють вже понад 10 років. Історія цієї співпраці, ідеї та продукти – тема окремої розмови.

Свою місію ми вбачаємо саме в розробці нової модернізаційної платформи для Україні та організації діалогу щодо майбутнього нової України з провідними інтелектуальними колами як України, так інших країн-партнерів, провідних міжнародних організацій, установ, інтелектуальних центрів.

Бути поза політикою і водночас – спонукати до творення нової модернізаційної політики – так би я висловив нашу спільну амбіцію. Я знаю також, що чимало наших закордонних друзів та партнерів готові до такої співпраці та допомоги, і іноді потрібно лише зробити лише крок назустріч, щоб це бажання перетворилось на спільний проект, продукт, нову програму. “Думати про Україну спільно” – цей слоган саме сьогодні набуває особливого історичного значення.

У засновників та фахівців інституту, а також наших колег та партнерів, хто підтримує цю ідею і готовий бути разом, є чимало напрацювань, які вже зробили свій внесок в модернізацію.

Перш за все, це наробки до програми реформ Урядового комітету реформ 2007 року та президентської програми реформ 2010 року, напрацювання до послання президента 2011 року “Модернізація – наш стратегічний вибір”, участь в розробках нових засадничих документах щодо основ національної безпекі, реформи армії та сектору безпеки, конституційніх змін, впровадження моделі сталого розвитку, напрацювань до нової гуманітарної політики.

Головне ж – ми розглядаємо цей шлях як шлях до європейського співтовариства, як необхідний перехід від пост-радянської до сучасної європейської республіки Україна.

Ми вимушені визнати, що в останні два роки започатковані зміни фактично загальмувались. Але ми переконані – ця робота має бути продовжена.

Серед завдань інституту ми визначаємо:

Перш за все – розробку нових стратегій, що забезпечують подальшу модернізацію країни, та організацію широкого діалогу навколо проекту майбутнього України.

По друге, впровадження відкритих форм обговорення цілей та шляхів модернізації, із залученням громадськості, бізнесу та держави, ефективного використання міжнародного досвіду та знання. Ми вміємо вчитися та виносити уроки, корисні для нашої країни.

По третє, ми будемо створювати нові комунікації та проекти у медіа-просторі, що забезпечить максимальну ефективність такого діалогу.

Шановні пані та панове!

Дозвольте коротко зупинитись на основних напрямках роботи институту.

На старті роботи нового інституту ми виділили 8 напрямів.

Перший – глобалістика та пріоритети зовнішньої політики. В проектах ми будемо передбачати як аналітичну складову, так і стратегування зовнішньої політики.

Другий – модернізація економіки, особливо – враховуючи зовнішній вимір, зовнішні виклики, у розрізі формування пост-кризового розподілу праці у світі

Третій – геокліматичні зміни та сталий розвиток. Україна мусить вчитися впроваджувати нові економічні моделі, з урахуванням нового клімату, і бути включена у світові дискусії щодо економіки майбутнього.

Четвертий – реформування сектору безпеки. Навряд чи потрібно ароументувати, наскільки актуальна ця тема для держави, особливо у розрізі соціальної безпеки громадян.

Пятий – конституційний процес. Саме процес, адже не лише концептуальні засади та окремі нормопроектні пропозиції, але й робота над конституційними засадами розвитку національної держави в умовах глобалізації .

Шостий – Нова культурна політика. За великим рахунком, саме культурна складова модернізації є ключовою. Нове просвітництво і відкрита освіта, системна політика спадщини, підтримка та міждисциплінарне забезпечення історичних досліджень, в тому числі – археологічних, - лише окремі аспекти. Найближчим часом ми презентуємо кілька проектів у сфері історичних досліджень (підводна археологія, Чорне море).

Сьоме – інформаційне суспільство та сучасні медіа-технології. Думаю, тут коментарі зайві. Скажу лише, що інтелектуальне інтернет-телебачення є одним з найперспективіших напрямів сучасних так званих “розумних медіа”.

І восьме – соціологія сучасності. В останні роки існування СРСР один з керівників визнав, що “ми не знаємо суспільства, в якому живемо”. Вважаю, що ми зараз переживаємо щось схоже. Примітивна передвиборча соціологія відтіснила глибокі аналітичні дослідження нашого суспільства – його структуру, мотивації, поколінський вимір, економічні та культурні практики. Вважаю цей напрям для нас одним з ключових.

З чого ми починаємо?

Наша стартова програма відповідає амбіції та ідеї самого інституту, і буде охоплювати усі заявлені напрямки роботи.

“Україна: reload” – перезавантаження.

І перші проекти програми охоплюють відразу кілька напрямів.

Перший проект – розробка Концепції сталого розвитку України.

Мова йде, без перебільшення, про економіку майбутнього оновленої України.

Ми розраховуємо на поглиблену співпрацю з ООН та місією ПРООН в Україні. Ми готові стати інтелектуальними партнерами робочих груп ООН щодо економіки в умовах нового клімату, участі в дискусіях стосовного глобальної моделі стійкого розвитку та впровадження “зеленої економіки”. Ну і звичайно не можу не згадати у цьому контексті про нашу готовність до співпраці при підготовці матеріалів до “Цілей розвитку тисячоліття”, співпраці з ЮНЕСКО щодо політики збереження спадщини.

Другий проект – організація другого етапу Національного конвенту Україні щодо ЄС. Наш попередній досвід роботи з ЄС та Урядом Словаччини засвідчив ефективність диалогу та напрацьованих рекомендацій. Але саме зараз, коли пауза затягнулась, і інтеграція України в ЄС поставлена під питання – ми зробимо все для організації такого діалогу та внесення своїх пропозицій до підписання угоди України та ЄС.

Третій проект – Концепція розвитку креативної економіки. Фахівці институту долучаються до європейських наробок “економіки 21 століття” і готові до підготовки таких документів, спільно з українськими та європейськими фахівцями.

Четвертий проект - Концепція реформування правоохоронної сфери. Без сумніву, це має бути комплексний документ, з аналітичної складовою та пакетом пропозицій. Ми врахуємо позитивний досвід країн Центральної Європи, Балтії, Грузії.

П’ятий проект – започаткування соціологічної програми “Нерівність в України: стан та перспективи”. Матеріали такого дослідження будуть корисні для пенсійної, медичної реформ, реформи системи соціального захисту, для матеріалів до “Цілей розвитку тисячоліття”.

Це – лише стартові проекти. Вже найближчим часом їх коло буде розширене.

Окрім названих проектів ми будемо готові запропонувати своє бачення реформи політичної системи. Будемо співпрацювати з економістами та економічними центрами щодо подальших програм розвитку підпріємництва, енергоефективності, інших конкретних напрямів економічної реформи.

Кожен проект – це конкретний документ, який може стати складовою державної політики.

Шановні пані та панове!

Я вдячний за вашу увагу і ваше терпіння. Не сумніваюсь, що ця презентація відбувається у колі партнерів та однодумців.

І переконаний – ми потрібни один одному, тому що є спільна мета – нова, сучасна Україна! Дякую.


Блоги

Публікації

X
X

Партнери