ТОП-9 СЛІВ РОСІЙСЬКИХ ЗМІ В КОНТЕКСТІ УКРАЇНИ

< Назад до записів
Пріоритетом для російських ЗМІ в матеріалах про підготовку України до Дня Перемоги є теми ідеології та безпеки. Про це свідчить аналіз найбільш уживаних російськими журналістами слів поряд із #9мая щодо подій в Україні.

Центр медіакомунікацій «Нова Україна» провів моніторинг слів, які російські інтернет-ЗМІ найчастіше використовують поряд із словосполученням #9мая в публікаціях про події в Україні. На основі цього дослідження було складено список із ТОП-9 найбільш вживаних слів (слів-супутників).

За даними аналізу, слова зі списку можна умовно розділити на три групи. До першої входять ті, що стосуються символіки. Так, найчастіше російські ЗМІ, пишучи про #9мая в Україні, використовували наступні слова: «символика/символ» (вживалося в 54% випадків) «георгиевский/георгиевская» (53% випадків) та «траурный» (41% випадків). Друга група – слова щодо безпекового виміру. Сюди увійшли: «безопасность» (48% випадків), «риск/угроза» (47% випадків), «радикалы/радикально» (41% випадків) та «карательный» (21% випадків). До третьої групи увійшли слова, пов'язані з кризою: «бюджет» (25% випадків) і «кризис» (24% випадків).

(За 100% у дослідженні взяті всі новини, котрі було знайдено в інтернеті за пошуковими термами. Той факт, що загальна сума відсотків по всіх словах-супутниках значно перевищує 100%, свідчить: часто в одному інформаційному повідомленні використовувалися два та більше слів із списку. Це означає, що є певний меседж із відповідним набором слів, який копіювався від новини до новини).

У контексті першої групи слів, які стосуються символіки, в російських ЗМІ найчастіше йшлося про заборону використання в певних регіонах України радянської символіки. Також активно тиражувалась інформація про те, що певні націоналістичні організації не рекомендують носити георгіївські стрічки. Часто згадувалась ініціатива проведення в Україні жалобних процесій замість парадів до Дня Перемоги.

Слова про безпеку найактивніше використовувались у новинах про скасування параду та ходи ветеранів 9 травня в Києві, оскільки українська влада не може гарантувати безпеку під час урочистостей, зокрема через можливий ризик зіткнень із праворадикальними елементами. В контексті Дня Перемоги часто згадувалася «каральна дивізія СС "Галичина"».

У випадку групи слів, пов’язаних із кризою, російські журналісти найчастіше повідомляли про скасування параду на День Перемоги в Києві через відсутність видатків у бюджеті та бюджетну кризу. Поряд із цим згадувалась і криза чинної влади, яка скасовує святкування 9 травня й таким чином заохочує націоналістичні організації.

Результати моніторингу демонструють, що, висвітлюючи тему відзначення Дня Перемоги в Україні, російські ЗМІ на перше місце виносять проблематику ідеології та безпеки. Ці теми є основою, на якій ґрунтується формування російської суспільної думки про Україну.

У межах дослідження було проаналізовано 112 центральних і 225 регіональних російських ЗМІ в мережі інтернет. Зокрема, 356 унікальних інформаційних повідомлень та 1851 перепублікація. Моніторинг проводився з 1 по 28 квітня 2014 року.

Це дослідження здійснене в рамках проекту моніторингу інформаційних технологій MediaTransparency, який реалізує Центр медіакомунікацій «Нова Україна» в партнерстві з інтернет-виданням «Телекритика».

Проект MediaTransparency включає моніторинг й аналіз інформаційних технологій в українському медіаполі.


Блоги

Публікації

X
X

Партнери