Експерти Інституту «Нова Україна» презентували аналітичну доповідь стосовно економічних ризиків воєнного конфлікту на Сході

< Назад до записів

Під час прес-конференції в ІА «Інтерфакс-Україна» експерти Інституту «Нова Україна» презентували аналітичну доповідь «Ескалація конфлікту на Сході України: ризики та наслідки для економічної політики».

За словами директора Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» Андрія Єрмолаєва, у зв’язку з військовим конфліктом на Сході України, зростають ризики для тих галузей, які є базовими для цього регіону. Зриваються контракти, зупиняються виробництва, зростає безробіття, соціальна напруга. Серйозні, реальні наслідки впливу на українську економіку, на машинобудування, енергетику, металургію ще попереду, підкреслив А. Єрмолаєв.

«Соціальна-економічна система східних регіонів виявилася дуже вразливою перед зовнішніми впливами, соціально-культурними розламами, маргіналізацією суспільства», — зазначив А. Єрмолаєв. На його думку, необхідна консолідована програма розвитку регіону, яка була б глибоко інтегрована в національну стратегію України. «Окремо Донбас розвиватися не зможе. Це очевидно», — сказав експерт.

А. Єрмолаєв висловив упевненість, що після стабілізації ситуації в Україні, збереження соціальної, територіальної цілісності, необхідні серйозні, прагматичні заходи щодо подальшого розвитку і модернізації економічних галузей Сходу зі збереженням українського інтересу в євро-азійському просторі.

Директор Інституту «Нова Україна» також зазначив, що і Росія сьогодні зазнає значних економічних втрат через події на Сході України. «Втрати, які зараз несе Росія у зв’язку з міжнародними санкціями, у зв’язку з ризиками для російської економіки поки важко порахувати, але мова йде про сотні мільярдів доларів», — додав експерт.

Головний радник Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» Ірина Клименко, у свою чергу зазначила, що у зв’язку з загостренням конфлікту у східних областях з інвестиційних рейтингів сьогодні зникли Донецька і Луганська область.

«На сьогоднішній день знизилися податкові надходження з регіону, підприємства не працюють. Навіть фінансові зв’язки руйнуються, оскільки закриваються банки, а Національний банк обмежив свої операції в регіоні», — зазначила І. Клименко.

Експерт наголосила, що економіка регіону зараз сприймається як економіка зони воєнного конфлікту. За її словами, особливістю такої ситуації є те, що в цих регіонах переважає експорт сировинних ресурсів, а також велика доля кримінального бізнесу. Це призводить до зростання кількості суб’єктів, які зацікавлені у продовжені військових дії, оскільки вони можуть заробити на цьому, підкреслила вона.

«Декриміналізація і детінізація економіки для цього регіону є пріоритетною, в тому числі й для нового Президента України», — сказала І. Клименко.

Головний радник Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» Володимир Лупацій наголосив, що сьогоднішні події продемонстрували кризу регіональної моделі економіки. «З одного боку Донбас є одним із лідерів за обсягами експорту і валютним надходженням до бюджету України, з іншого боку — це сусідство з тотальною соціальною депресією», — зазначив експерт. На його думку, необхідно переглянути стратегію розвитку всього Донбасу, зокрема модернізувати інфраструктуру життєзабезпечення, інвестувати в людський капітал, знижувати техногенні ризики й піклуватися про екологію.

Всі експерти наголосили, що дестабілізація ситуації на Сході країни веде до того, що бюджетна, фінансова і валютна сфери стають основними каналами поширення кризи на всю економіку України. Із наростанням збитків у базових для регіону галузях — металургії, хімії, енергетиці, машинобудуванні, вуглевидобутку — від негативного впливу в першу чергу потерпатимуть мешканці регіону. Масове безробіття, затримки соціальних виплат, руйнування інфраструктури роздрібної торгівлі та сфери послуг, перебої з поставками продуктів харчування, — ці та інші наслідки конфлікту загрожують новими соціальними вибухами і хаосом, наголосили експерти Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна».

 



Блоги

Публікації

X
X

Партнери