У середу, 9 липня Інститут стратегічних досліджень «Нова Україна» презентував антикризовий план «Мир та економічний розвиток на Донбасі».
Представляючи документ, директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» Андрій Єрмолаєв зазначив, що сьогодні перед Україною постали серйозні виклики. «У першу чергу — це загроза поглиблення гуманітарних наслідків, які деякі вже визначають як розгортання регіональної гуманітарної катастрофи. Ми стикаємось з проблемою переселенців. Це тисячі сімей зі зруйнованих міст, які шукають тимчасове місце проживання, а деякі готові повністю змінити його. Ми стикаємось зі системним руйнуванням інфраструктури життєзабезпечення регіону», — сказав він. На думку А.Єрмолаєва, найскладнішою загрозою є потужна економічна дестабілізація в регіоні.
Директор Інституту «Нова Україна» підкреслив, що комплекс антикризових заходів не може бути локальним за напрямками, це має бути цілісна програма дій. «І тому особливість нашої роботи, яку ми презентуємо, полягає в тому, що ми спробували поєднати всі ключові завдання у відповідну систему дій. Крім того, ми пропонуємо інституційне забезпечення цієї програми. Не можна обмежуватись лише окремими дорученнями в системі влади, навіть якщо воно стосується окремих питань», — наголосив А.Єрмолаєв.
На його думку, відсутність фінансової та організаційної бази для рішень призвела до того, що між ініціативою та системою реалізації виникає і великий часовий проміжок, і додаткові загрози. «Ми можемо згадати початок реалізації антитерористичної операції, коли саме через інертність, відсутність координованості між учасниками нормативних дій та рішень наші війська дуже часто потерпали від невчасного постачання продовольства, зброї. Саме тому дуже важливим є комплексний підхід», — зауважив А.Єрмолаєв.
Він закликав терміново сформувати дієвий політичний механізм, який би забезпечив комплексність дій влади щодо відновлення життєдіяльності в регіоні.
«Для стабілізації ситуації на Донбасі слід створити парламентсько-урядову комісію з особливими повноваженнями… В таку комісію мають увійти всі представники комплексних комітетів і відповідні блоки Уряду», — пояснив директор «Нової України».
У свою чергу Леонід Поляков, головний радник Інституту «Нова Україна», зауважив, що в безпековому плані потрібно і надалі проявляти витримку силових структур та нарощувати сили. «Треба зберігати та постійно забезпечувати баланс військових заходів», — заявив він.
У той же час Святослав Денисенко, експерт Інституту «Нова Україна», зазначив, що основний антикризовий рецепт зараз — це якнайшвидше відновлення конституційного порядку і встановлення миру в регіоні. «Ми виділили декілька, на наш погляд, важливих заходів. Наприклад, це відновлення пошкодженої інфраструктури, що дозволить вирішити питання з проблемами підприємств на Сході», — сказав він.
На проблемі культурно-гуманітарної складової наголосив головний радник Інституту «Нова Україна» Володимир Лупацій. Він звернув увагу на те, що новацією міг би стати новий статус російської мови. «Оскільки питання російської мови дуже гостро стоїть у цьому регіоні, є добра нагода повернутись до державної програми розвитку українського варіанту російської мови. Мова йде про кодифікацію сучасної російської мови і позиціонування її як частини культурної спадщини України», — пояснив експерт.
Загалом антикризовий план «Мир та економічний розвиток на Донбасі» складається з 7 частин. Документ містить пропозиції щодо створення спеціальної парламентсько-урядової комісія з питань постконфліктного врегулювання у Донецькій та Луганській області, а також модель формування влади на перехідний період. План також містить заходи з відновлення безпеки населення та налагодження мирного життя, а також заходи щодо економічної реабілітації Донбасу. Планом також пропонуються шляхи вирішення соціальних проблем мешканців регіону та вимушених переселенців і культурно-гуманітарна складова процесу соціальної стабілізації. Окремим пунктом плану передбачається створення допоміжних інститутів для прискорення реабілітації та розвитку регіону.
За словами директора Інституту «Нова Україна» Андрія Єрмолаєва, цей документ буде направлений Президенту України, Раді національної безпеки та оборони України, Уряду та народним депутатам України.
«Нам важливо, щоб це не просто почули, а й врахували. Якщо наші партнери, друзі, знайомі будуть готові взяти цей проект за основу, ми підтримаємо цю ініціативу. Тому з сьогоднішнього дня ми направимо цей документ до Президента України, Уряду, РНБО та народним депутатам», — зазначив А.Єрмолаєв.