Якнайскоріше врегулювання збройного конфлікту на Сході України та забезпечення стабільного розвитку регіону є необхідними умовами успішного руху України у напрямку європейської інтеграції. При цьому повернення до мирного нормального життя можливе лише за умови успішного завершення антитерористичної операції, припинення активних військових дій та ліквідації передумов продовження підпільного опору, де сусідня країна відіграє і, вочевидь, продовжуватиме відігравати деструктивну роль. Окрім цього, у регіоні є ціла низка складних питань, успіх або невдача у вирішенні яких визначатимуть можливі варіанти розвитку після завершення збройної фази конфлікту.
На початок липня безпекова ситуація у регіонах на Сході України залишається і, напевне, залишиться на певний час фрагментованою, неоднорідною з окремими латентними вогнищами збройного спротиву або диверсійних акцій. Незважаючи на те, що підтримка сепаратистів населенням регіону помітно знижується, використання військової сили спричиняє незадоволення певної частини населення, особливо про-російськи налаштованого. На цій основі у регіоні формуються окремі соціальні групи, які є носіями культурного укладу війни і орієнтовані на остаточне вирішення конфлікту шляхом збройної боротьби.
Відтак, стабілізація ситуації та врегулювання конфлікту на Сході потребуватимуть напруженої роботи у напрямку формування таких ціннісних і нормативних уявлень населення, які зроблять наміри та практичні заходи діючої влади легітимними та необхідними у свідомості переважної більшості населення. Зокрема, це стосується використання військової сили проти терористів, встановлення конституційного правопорядку правоохоронними структурами, а також заходи гуманітарного та відновлювального характеру лояльними до Києва органами місцевого самоврядування.