Мілітарізація суспільства

< Назад до записів

#Мілітаризація

Як українці за півроку воєнних дій стали вдвічі більш мілітаризованими

Воєнні дії на Сході, до яких сьогодні прикута увага всієї України, мають безпосередній вплив на настрої та інтереси громадян. За період з березня по жовтень 2014 року українські інтернет-користувачі стали вдвічі більш мілітаризованими. Це проявляється в їх активності на спеціалізованих воєнних форумах, у використанні воєнної лексики в соцмережах та збільшенні текстів про війну. Такі дані дослідження, проведеного Центром медіакомунікцій «Нова Україна» в період з 3 березня по 20 жовтня 2014 року.

Зростання інтересу до форумів на військову та воєнну тематику

Для оцінки рівня мілітаризації інтернет-користувачів було відібрано 16 діючих форумів воєнної тематики з найбільшою кількістю постів та учасників. Ці форуми можна умовно розділити на дві групи. Перша —   форуми присвячені страйкболу, пейнтболу, реконструкційні, форуми воєнних ігор. Друга — форуми, присвячені виживанню, партизанській війні, легалізації придбання зброї, воєнній підготовці в місті, форуми військових магазинів.

Як видно з інфографіки, за період з березня по жовтень, майже вдвічі збільшилась кількість щоденних постів на форумах присвячених зброї, виживанню в умовах війни, військовій підготовці. Якщо на початку березня середня кількість постів на день становила 288, то наприкінці жовтні ця цифра зросла до 552 постів (помаранчева крива). Варто зауважити, що це збільшення відбувалось стрибкоподібно. Бували дні, коли кількість постів сягала майже тисячі на день. Події в країні значно підвищили інтерес людей до зброї, питань її придбання, застосування.

Цікавим фактом виявилося значне зменшення активності на реконструкторських форумах, форумах на теми страйкболу та пейнтболу, яке спостерігалося з квітня місяця (зелена крива на інфографіці). Кількість щоденних постів на цих форумах знизилась із 412 до 127.

Саме в квітні почалася АТО. Очевидно, частина аудиторії цих форумів почала брати участь в бойових діях в зоні АТО, і, що важливіше, люди стали більше цікавитися справжньою зброєю та воєнною підготовкою замість воєнних ігор.

Воєнна лексика в соцмережах та тексти про війну

Під час дослідження було проаналізовано воєнну лексику в соцмережах на основі 13 мільйонів постів із соціальних мереж Facebook, VKontakte, Twitter та Livejournal, які знаходяться в українському сегменті інтернету.

На їх основі було сформовано словник воєнної лексики до якого увійшло близько 80 слів, які найчастіше вживалися. Це слова: «обстріл», «бій», «наступ», «противник», «ворог», «атака», «удар», «вогонь», «танк», артилерія», «автомат», «зброя» тощо. Проаналізувавши кількість постів і кількість входжень в них слів із цього словника було отримано середню кількість воєнних слів на пост в день.

Отже, якщо у березні в соцмережах кожна публікація містила 1,72 слова на воєнну тематику, то вже у жовтні ця цифра склала 2,85 слова (синя крива).

Разом із кількістю воєнних слів на один пост, було прораховано кількість текстів про війну, з використанням воєнної лексики, які щодня з’являються в соцмережах. Для цього було використано той самий словник воєнної лексики, що і у попередньому розрахунку.

Як видно з інфографіки, у соцмережах прослідковується чітка тенденція до збільшення кількості текстів про війну. Якщо на початку вересня таких текстів було  близько 28,4 тисяч на день, то в жовтні — 54 тисячі (червона крива).

 

ТОП-9 слів воєнної тематики, які найчастіше вживалися в соцмережах

За даними аналізу, найчастіше протягом періоду досліджень, в соцмережах використовувалось такі слова. На першому місці — «Бомбити/Бомбардування» (7,5 тисяч вживань станом на 1 вересня), на другому — «Танк» (5,8 тисяч вживань), на третьому — «БТР» (5,2 тисячі), на четвертому —  «Артилерія/Пушки» (5,1 тисячі), на п’ятому місці — «Сховище» (2,6 тисяч), на шостому — «Міномет» (2,5 тисячі), на сьомому — «Калаш/АК/Автомат Калашникова» (2,1 тисячі), на восьмому — «Броніки/Бронежилети» (1,5 тисячі) і на дев’ятому — «Котел» (1,1 тисяча вживань).

В інфографіці в трьох стовпчиках вказані конкретні дати замірів ТОП-9 слів, які були зроблені на початку дослідження в середині, та в кінці.

 

Висновки

Дослідження продемонструвало, що протягом всього періоду активних воєнних дій на території України увага до війни та так звана мілітаризація громадян зросла вдвічі. Це проявляється у зростанні зацікавлення воєнною тематикою на форумах, вживанні воєнної термінології у постах в соцмережах, та написанні текстів про війну.

Тенденції демонструють, що спочатку в соцмережах зростає згадуваність війни, потім кількість використання воєнних термінів. Тобто, спочатку зростає кількість постів військової тематики, а потім — зростання якості (тобто «щільності» використання мілітарної лексики в кожному пості).

Це дослідження здійснене в рамках проекту моніторингу інформаційних технологій MediaTransparency, який реалізує Центр медіакомунікацій «Нова Україна» в партнерстві з інтернет-виданням «Телекритика».

Проект
MediaTransparency включає моніторинг й аналіз інформаційних технологій в українському медіаполі.

 

 


Блоги

Публікації

X
X

Партнери