"Мирний план: перезавантаження"
Збройний конфлікт на Донбасі ставить під удар стабільність світоустрію. Інтернаціоналізація цього конфлікту може перетворитися на масштабну європейську війну, в якій не буде переможця.
Подальша ескалація збройного конфлікту може призвести до нових потрясінь в Україні та кризи її державності. Саме тому праві ті, хто вважають що в цього конфлікту немає і не може бути воєнного рішення. Заклик до політичного врегулювання конфлікту є у документах і заявах ЄС, ПАРЄ, представників НАТО та ОБСЄ, лідерів держав що підписали Будапештський меморандум, усіх держав-партнерів України.
За час конфлікту, на Донбасі зміцнився озброєний сепаратистський рух, що має зовнішню підтримку з боку Російської Федерації (воєнна та матеріальна допомога, жива сила, дипломатія, пропаганда).
Згідно до останніх документів ПАРЄ, сепаратисти називаються «стороною» (а саме, резолюція №2034, п.8). Це відображає нову політичну реальність, пов’язану з початком «мінського процесу» переговорів повноважних сторін, та прийняттям так званого «мирного плану», якого, на жаль, сторони не дотримувались.
Варто констатувати, що неефективність переговорного процесу на високому рівні (так званий «норманський» та «женевський» формати) викликана, перш за все, відсутністю дієздатної переговорної основи на рівні безпосередніх учасників конфлікту.
Події січня 2015 року, що пов’язані з сильною ескалацією збройного протистояння і фактичним зривом «мінського процесу», вказують на те, що конфлікт переходить в фазу фронтальної війни і може вийти з-під контролю всіх учасників.
Вже зараз бойові дії призвели до гуманітарної катастрофи: тисячі жертв серед мирного населення, більше мільйона біженців, зруйновані десятки населених пунктів та інфраструктура регіону, планомірно знищуються економічні та соціальні об'єкти.
Голод, холод, злидні, безробіття, насильство і кримінальне свавілля, страх і відчай мирних громадян - це нова реальність на Донбасі, породжена війною.
У цій критичній ситуації необхідно забезпечити три взаємозв'язаних умови подолання конфлікту:
По-перше, забезпечити діалог і переговорний процес на двох рівнях одночасно - національному (за участю конфліктуючих сторін) і міжнародному.
По-друге, організувати міжнародну миротворчу місію, що гарантуватиме дотримання умов досягнутого миру на перехідний період, який буде визначений новим мирним планом.
По-третє, широкий національний діалог про умови та перспективи забезпечення суверенітету, цілісності та єдності країни, розвиток місцевої демократії на базі самоврядування, посилення гарантій громадянських прав і свобод.
Війна має бути зупинена. Мир, компроміс, відновлення нормального життя регіону і всієї країни – це ті цілі, які можуть об'єднати всіх українців і зупинити катастрофу, що насувається.
Для забезпечення нового миру необхідні такі кроки.
Перше. Створення нового, «пост-мінського» переговорного формату. Сторони переговорів - уповноважені представники Президента, парламенту та уряду України, керівництво Донецької та Луганської областей (держадміністрації, місцеве самоврядування), уповноважені представники самопроголошених ДНР і ЛНР, дипломатичні представники РФ та ЄС, уповноважена місія ОБСЄ, спеціальний представник ООН. Завдання нової переговорної групи – розробка конкретного плану кроків щодо припинення вогню, забезпечення гуманітарного перемир'я, звільнення полонених, затвердження гарантованої лінії розмежування. План кроків також повинен включати заходи з гуманітарної підтримки населення, відновлення господарських об'єктів та інфраструктури, допомоги та підтримки біженців. План повинен припускати перехідний період мінімум три місяці.
Місцем роботи групи може бути визначений населений пункт України, який буде визнаний сторонами як безпечний та компромісний.
Одночасно, для організації системної роботи з територіями, що постраждали від конфлікту, необхідний окремий комітет Верховної Ради з відродження територій, що постраждали від збройних конфліктів.
Друге. Міжнародний переговорний формат у складі України, країн-гарантів безпеки України (підписанти Будапештського меморандуму), Європейського Союзу, та за участі міжнародних організацій - ООН і ОБСЄ. Завдання переговорів - гарантії миру і безпеки України, в контексті підготовки та реалізації нового мирного плану.
Третє. Створення українсько-російської комісії з врегулювання прикордонних проблем за посередництва ОБСЄ. Відповідно до термінів нового мирного плану, повинні бути забезпечені: контроль україно-російського кордону, заходи щодо повернення громадян РФ, які беруть участь у конфлікті на Донбасі, в Росію, припинення поставок військової техніки та боєприпасів в зону конфлікту.
Четверте. Термінове проведення сесії (засідання) ОБСЄ, яка повинна стати організатором і координатором у реалізації миротворчої місії в зоні конфлікту (лінія розмежування, прикордонна лінія Україна-РФ). В якості безпосередніх учасників можуть бути залучені члени ОБСЄ з числа нейтральних і позаблокових країн.
Для забезпечення такої місії пропонується прийняти Програмну Заяву ОБСЄ з українського питання. В цій Заяві мають бути закладені нові завдання місії ОБСЄ як єдиної міжнародної організації з безпеки в Європі, що користується довірою і здатна стати основою оновленої європейської архітектури безпеки.
П'яте. Необхідно провести ретельне міжнародне розслідування всіх фактів військових злочинів проти мирних мешканців Донбасу. З цією метою має бути створена спеціальна комісія Верховної Ради, яка разом з представниками країн-членів ОБСЄ забезпечить об’єктивне і чесне розслідування ВСІХ військових злочинів.
Шосте. Одночасно з встановленням миру, необхідно створити широку Раду щодо Донбасу, куди увійдуть представники місцевого самоврядування, громадських організацій та бізнес-асоціацій, представники різних фракцій Верховної Ради, моральні авторитети. Мета такої Ради - розробити довгострокову програму розвитку Донбасу, організувати широкий діалог як в самому регіоні, що постраждав від конфлікту, так і між іншими регіонами України.
Сьоме. За фактом встановлення миру - проведення Національного форуму єдності, в якому візьмуть участь представники місцевого самоврядування усіх регіонів України, представники парламентських фракцій, Глава держави. Мета Форуму - досягнення згоди з проблем реформи самоврядування та адміністративно-територіального устрою України. Підсумки роботи Форуму можуть бути відображені в Конституційному Маніфесті, який поклав би початок новому конституційному процесу в Україні.
Восьме. Найважливішою умовою миру і безпеки є відновлення довіри та ділових відносин між Україною, ЄС і РФ. Зняття санкцій, нормалізація економічних відносин, формування нової договірної бази відносин вимагає нового постійно діючого переговорного формату Україна-ЄС-РФ. Цей формат може бути створений як постійно діюча тристороння депутатська комісія за підтримки тристоронньої експертної групи.
Діалог про майбутнє України стане можливий лише за умови миру. Ці кроки дозволять нам зупинити війну, зберегти тисячі життів наших співвітчизників, повернути мир Україні і Європі, і почати серйозний діалог про те, як жити далі в єдиній країні.