Прес-конференція: «Бортничі і японський кредит: коли станція аерації стане безпечною?»

< Назад до записів

Головний радник Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» В’ячеслав Потапенко прийняв участь у прес-конференції на тему:  «Бортничі і японський кредит: коли станція аерації стане безпечною?». Під час конференції експерт прокоментував ситуацію стосовно того, що Японія, зважаючи на складне положення та відсутність грошей задля підтримки справної роботи аераційної станції в Україні, виділила 860 млн. дол. на умовах, що за 10 років буде нараховано 0,1% річних і 30% обладнання буде японським.

«До цього моменту Україна витратила велику кількість коштів і тут мова йде про сотні мільйонів гривень. В нашій країні таких об’єктів не один, в нас є і Київська ГЕС, і Чорнобильська зона, й інші зони сховища відходів. Це, можна сказати,  чорні діри, де кошти використовуються не за своїм цільовим призначенням», - наголосив В.Потапенко.

Експерт провів паралель, з тим, що теоретично, ми могли б бути ядерною державою та літати в космос, але фактично ми такими не є і в короткотерміновій перспективі ми це зробити не зможемо. «Приблизно така сама ситуація склалась навколо станції аерації в Бортничах. Якщо б у нас були технології, не на рівні наукових розробок, а на рівні реального обладнання – то можливо ми б могли з цих відходів вилучити  небезпечні елементи», - додав експерт.

На думку В.Потапенко Україна має прийняти ці гроші та залучити громадський контроль щодо їх цільового призначення, щоб їх не привласнили. «Громадські активісти мають бути залучені до процесу використання коштів, і через рік вони повинні будуть доповісти як проконтролювали Міністерство екології, Київську міську державну адміністрацію, Службу з надзвичайних ситуацій тощо. Скільки вони написали запитів, чи були вони на об’єкті, чи спілкувались з Японцями». Також В.Потапенко додав, що Японія так само буде зацікавлена у процесі контролю над витратами коштів, тим паче, що вони хочуть зробити високотехнологічну станцію.

«Як відомо двічі на рік, на станції відбуваються аварії. Найстрашніша була у кінці січня 2014 року. Туди були кинуть війська, які вручну зупиняли багняку, яка витікала в Дніпро. Якщо б багнюка все ж таки потрапила у Дніпро, до все живе було б знищено до самого Канівського водосховища на багато років», - повідомив експерт.

В.Потапенко зауважив, що ми постійно перебуваємо в небезпеці через несправну роботу станції аерації. «Саме тому в ситуації кризи ми маємо розставляти пріоритети – спочатку екологічна безпека, безпеки життєдіяльності, а потім вже отримання прибутків, економічна  ефективність виходячи з того, що в нас є», - сказав експерт.

        Закінчуючи свій виступ В.Потапенко підкреслив, що Київ екологічно залежить від прилеглих територій. Наприклад, адміністративно Бортничі до складу Києва включили нещодавно, лише декілька років тому, і до того часу це була Київська область. Як відомо водозабори, сміттєспалювальні заводи (Безрадичі) , радіоактивні сховища (Пирогово) – все знаходиться в області. Тому  фактично Київ є міською агломерацією, яка інфраструктурно, техногенно, екологічно залежить від навколишніх районів і міст.  «Доцільніше було б будувати нову станцію на правому березі Дніпра, де вже є виділена ділянка та будуть застосовані нові технології, бо качати за 30 – 40 км каналізаційні стоки через Дніпро – це дуже дорого, нераціонально і небезпечно», - порекомендував експерт.

 

Фото взято з відкритих джерел.


Блоги

Публікації

X
X

Партнери