Бойові дії на сході України і відсутність повноцінного моніторингу за екологічним і техногенним станом регіону з боку держави призвели до того, що Донбас в одному кроці від катастрофи і ризикує перетворитися на другий Чорнобиль. Про це йшла мова на круглому столі "Екологія Донбасу: невійськова загроза Україні". Круглий стіл був організований громадською ініціативою "Відновлення Донбасу", Інститутом стратегічних досліджень "Нова Україна" та Інститутом зеленої економіки, в рамках меморандуму, підписаного на Всеукраїнському форумі «Відновлюючи Донбас та Україну» 10 грудня 2015 року.
Як зазначила керівник ініціативи Олена Петряєва, «Загроза виникає по лінії зіткнення. Ми не знаємо, що точно відбувається на непідконтрольних територіях. Є тільки уривчасті відомості про затоплені шахти, радіаційне забруднення, аміак в розподільчій системі "Стиролу", рідкий хлор на фільтрувальних станціях. Але на підконтрольній ситуація не краща. Безперервні бойові дії, гуманітарна катастрофа і відсутність або дорожнеча предметів першої необхідності призвели до істотного послаблення здоров'я українців. А відсутність контролю з боку держави за об'єктами підвищеного техногенного ризику, проблема відходів (в тому числі і радіоактивних) на тлі проблеми охорони здоров'я може привести до епідемій, зміни генофонду жителів і, відповідно, демографічної кризи, яка торкнеться всієї України».
Учасники круглого столу, а серед них були вчені, громадські працівники, управлінці прийшли до спільної думки, що екологією Донбасу потрібно займатися дій вже зараз, а не чекати політичного рішення про припинення бойових дій. Наукові розробки вимагають не тільки часу, а й всебічного вивчення ситуації.
«Наша влада слабо уявляє рівень катастрофи на Донбасі. Тому важливо донести суть проблеми, провести системний моніторинг території і запропонувати шляхи вирішення. Нам вже зараз потрібно створювати базу для подальшого відновлення Донбасу. А все це вимагає повноцінної державної програми », - заявив доктор економічних наук, радник Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» В'ячеслав Потапенко.
Відсутність уваги з боку Кабміну до екології Донбасу підкреслив і заступник директора Департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА Олександр Лихач. За його словами, на колегії обладміністрації в 2015 року був визначено п'ять основних екологічних напрямків, за якими працює адміністрація. Це охорона водних ресурсів, поводження з відходами, моніторинг навколишнього природного середовища, розвиток природно-заповідного фонду та екологічна освіта. "Всі ці напрямки вимагають законодавчої підтримки. Тому за підсумками ми прийняли резолюцію і направили її в КМУ. Зверталися також і з пропозиціями про розробку відповідних державних програм, але рішень досі немає".
Про катастрофічну ситуацію на Донбасі говорили і присутні на круглому столі представники громадських організацій. Голова Луганської обласної організації «Зелений світ» Олексій Свєтіков заззначив, що «В Луганській області повністю знищено унікальний Луганський природний заповідник. Область втратила 86% економічного потенціалу. Три підприємства, які мали експортний потенціал, зараз не працюють. Уздовж всієї лінії бойових дій існують заміновані території, де неможливо вести господарську діяльність. А до тогож обласна влада ліквідувала Департамент екології ».
Учасники круглого столу дійшли висновку про необхідність перегляду підходів контролю за станом навколишнього середовища і створення нової системи запобігання екологічним загрозам. Контролюючі органи в сфері екологічної та техногенної безпеки не в змозі виконувати свої функції, а відсутність єдиної системи координації відомств і роз'єднаність дій держорганів приведуть до того, що ще більше територій України стають зонами екологічного лиха. Також експерти наголосили на необхідності створення системи аналізу та моніторингу екологічної ситуації на непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей за допомогою міжнародних експертів і організацій.
За підсумками круглого столу учасники виступили з пропозицією направити Президенту України, як гаранта Конституції, петиції «Про запобігання екологічної катастрофи в Україні». А також звернутися в КМУ і ВР України з ініціативою провести позачергові парламентські слухання з питань екології Донбасу. Також, всі матеріали круглого столу будуть структуровані, оформлені у вигляді брошури та направлені всім зацікавленим організаціям і відомствам, викладені на сайтах організацій, які ініціювали проведення цього заходу.