Україні у найближчі 3-5 років необхідно виробити ефективну стратегічну політику відносин з ЄС, яка б враховувала зумовлені викликами зміни всередині союзу. Про це під час презентації експертно-аналітичної доповіді «Україна-ЄС: наступні двадцять п’ять років» сказав директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» Андрій Єрмолаєв.
«Сьогодні потрібне перезавантаження нашого розуміння та подальших планів у євроінтеграційній політиці. Україна стикається з двома ризиками: враховуючи конфлікт на Сході – перетворенням в сіру, буферну зону, а в плані економіки – перетворенням на сировинний придаток в агропромисловому вимірі. Мова йде про вироблення ефективної стратегованої політики за 3-5 років. Часу у нас надзвичайно мало», - сказав А.Єрмолаєв.
За його словами, у презентованій сьогодні доповіді, які підготували експерти Інституту «Нова Україна», сформовано нові позиції нашої держави стосовно політики відносин з ЄС в умовах, коли сам Євросоюз може потерпати від кризових процесів і коли загальмується євроінтеграційний проект.
А.Єрмолаєв наголосив на важливості співробітництва України з країнами Центрально-Східної Європи, які є нашими сусідами і які нещодавно вступили в ЄС. «Це країни-адвокати України, і мова йде не лише про Польщу, тут можна згадати і Словаччину, і певною мірою позицію Чехії. Це країни, з якими нам ефективніше, простіше і практичніше зараз напрацьовувати подальші кроки з входження в єдиний політичний, економічний, гуманітарний простір», - зазначив директор «Нової України».
Він наголосив, що Європа – це не лише економіка, але й гуманітарний та соціальний вимір. «Я б на перше місце у внутрішній політиці поставив демонтаж політики ненависті. У більшості документів, які приймалися ЄС щодо України, позиція про національний діалог є однією з ключових. І мова не йде про Мінські перемовини, мова йде про різнорівневий діалоговий формат, пов’язаний з подоланням конфлікту на рівні профспілковому, неурядових організацій, політичних суб’єктів тощо», - переконаний А.Єрмолаєв.
За його словами, питання миру – це ключове питання найближчого року, і тут немає альтернативи. У цьому контексті А.Єрмолаєв наголосив на важливості конституційних змін, які, на його думку, є «новим рівнем діалогу в суспільстві про те, як себе облаштувати».
Як наголосив експерт інституту «Нова Україна» Святослав Денисенко, значну увагу у доповіді було приділено викликам, які сьогодні постали перед ЄС, зокрема, загрозам тероризму, проблемам біженців, викликам для соціальної стабільності в ЄС, загрозам економічної кризи, проблеми європейських фінансових інституцій, напруженості у відносинах між новими і старими членами ЄС.
«У нашій доповіді ми сконцентрувались на трьох сценаріях майбутніх трансформацій ЄС. Перший - формальний ЄС, в якому національного стає більше, а основний центр прийняття рішень переноситься на національний рівень. Другий – Європа союзів і блоків, тобто інституційне оформлення політики Європи різних швидкостей, а саме формування нових блоків у складі ЄС. Третій – реінкарнація ЄС, тобто сценарій, за якого ЄС зміг знайти відповіді на виклики і зберегти свою структуру», - зазначив С.Денисенко. За його словами, для того, щоб реалізувати зближення з Європою, Україні необхідна стратегія з врахуванням того, як буде змінюватись ЄС.
Головний радник інституту «Нова Україна» Володимир Лупацій наголосив, що євроінтеграційна стратегія України не повинна обмежуватись лише Угодою про політичну асоціацію. «Україна повинна приєднатись до форвардних ініціатив, які визначають модернізаційну стратегію ЄС, зокрема, до нової глобальної стратегії для ЄС, презентацію якої Могеріні анонсувала у червні, до політики ре-індустріалізації, яка втілюється в пакеті спеціальних програм, до стратегії інноваційного розвитку, яка реалізується з 2014 року в рамках програми «Горизонт 2020» та до стратегії сталого розвитку, яка пов’язана із пріоритетами ООН (порядок денний post-2015)», - наголосив він.