Зміцнення особистої позиції президента і його команди, перестановки в силових структурах і зміна всієї правлячої президії колишнього Майдану свідчить про те, що влада консолідується в руках однієї правлячої групи, лідером якої є глава держави. Таку думку в ході прес-конференції в Києві висловив директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» Андрій Єрмолаєв.
«Ми маємо виражений автократичний режим, який консолідовується навколо президента, з набором фігур, які не мають ні прямого, ні політичного відношення до історії тих радикальних політичних змін, які відбулися в 2014 році», - сказав Андрій Єрмолаєв.
«Зверніть увагу на долю таких персон, як недавні лідери Майдану ... Доля Пашинського, якого зараз небезпідставно підозрюють у причетності до історії зі стріляниною на Майдані, негативні оцінки на адресу секретаря РНБО Турчинова від Левка Лук'яненка, мова йде про особисту відповідальність Турчинова за ситуацію по Криму. Тяжби навколо політичного майбутнього Авакова, він в центрі репутаційного та корупційного скандалу зараз. Команда Коломойського, яка взагалі пішла в тінь. Екс-прем'єр-міністр Яценюк втратив не тільки рівень особистої довіри, а й розгубив всю довіру власного політичного проекту «Народний фронт», - підкреслив директор Інституту «Нова Україна».
На його думку, Україна входить в період реакції. Реакції на внутрішню боротьбу за владу між своїми, зазначив Андрій Єрмолаєв. «Це вже призвело до розвалу коаліції, появи нових опозицій, в розколі президентської партії, де з'явилося мінімум два проекти», - сказав він. Чи стане розкол БПП розколом і коаліції - покажуть вже найближчі дні сесії, вважає експерт. «У президента тут два варіанти: або форсувати розколи і готуватися до дострокових парламентських виборів, маючи автократичні інструменти й розігрувати комбінацію «влада проти ворогів народу», або ж буде коаліція на шантажі», - підсумував Андрій Єрмолаєв.
М'який примус України до миру, який відбувався навесні 2016 року, може обернутися ультимативним примусом до пошуку форм миру вже до кінця цього року. «Очікування миру на Донбасі, можливо - виборів, можливо - Мінська-3 зараз обертається новими ультиматумами. М'який примус до миру, який ми спостерігали в березні, квітні, травні 2016 року, в ході консультацій, зустрічей в Нормандські форматі, Мінських переговорів, може обернутися ультимативним примусом до миру», - сказав Андрій Єрмолаєв.
За його словами, очікування радикальних змін в американській і європейській політиці у зв'язку з виборами свідчать про те, що, незалежно від трагедій, переживань в Україні, ті, хто представляє Україну, ті, хто символізують політичну владу - втрачають довіру наших західних партнерів.
«Все частіше не тільки політики, а й представники національної влади західних країн говорять про те, що санкції щодо Росії як інструмент подолання конфлікту в Україні є недієвими і не дають потрібного ефекту. Грубо кажучи, Україну будуть примушувати до пошуку болісної форми миру вже до кінця року. Чим це обернеться - персональним тиском, політичної дискредитацією, черговими планами Мореля в кубі - вже покажуть найближчі місяць-півтора. Але я переконаний, що до 2017 року наші західні партнери не чекатимуть», - вважає директор Інституту« Нова Україна».
Він нагадав, що лідери виборчих кампанії в США, Франції, Німеччині змушені трактувати і коментувати українську проблему, оскільки це вже стало частиною їх внутрішньої політики. «Недієздатність влади і небажання знайти формулу мирного процесу в країні стало світовою проблемою. Тому мир, можлива підтримка і більш активна допомога Україні, або війна і ізоляція - ось той вибір, з яким ми зіткнемося восени 2016 року в міжнародному формат », - впевнений Андрій Єрмолаєв.
«Проблема, яку ми будемо вирішувати як молода нація, полягає у виборі: авторитарна мала Україна, або новий мирний процес, частиною якого буде зміна нинішнього складу влади. Пройде це на основі конфлікту або складного але національного політичного діалогу - покаже вже жовтень», - підкреслив експерт.
Він також додав, що війна на Донбасі з виклику, і з загрози державності стала ще й вигідною справою. «Ми, по суті, переживаємо специфічний, жорстокий, ще один виток первісного нагромадження капіталів. Але тепер в цьому найактивнішу участь беруть ті, хто розпоряджається військовим бюджетом, забезпечує контрабандні маршрути, ті, хто кришує навколовоєнний бізнес», - підсумував Андрій Єрмолаєв.