14 грудня директор Інституту стратегічних досліджень А.Єрмолаєв був гостем ток-шоу "Люди. Hard Talk". Україна багата розумними людьми, але дуже мало тих, хто здатний це духовно переживати. Світ продовжує самовизначатися, і Україна - в цьому ряду, ми теж прагнемо до самовизначення. Нашу епоху Е.Гобсбаум назвав «епохою націй». Цей суперечливий процес ми і переживаємо зараз, він супроводжується і втратами, і придбаннями. Люди об'єднуються між собою в національні та ідеологічні проекти щодо порядку розпорядження речами і тлумачення загальних ідей.
Невирішена проблема справедливості пронизує всю українську історію, породжуючи різні утопії - як нам організувати справедливе суспільство - націоналістичним, соціалістичним і так далі. «Ми навіть Європою захоплюємося по-лівому - говоримо про соціальні стандарти, про вирівнювання доходів, у нас ліве уявлення про європейський проект», зазначив А. Єрмолаєв.
Розмова торкнулася питання якості та відповідальності політичної еліти. "В Україні дефіцит тих, хто бере відповідальність на себе. Незалежна Україна починалася як громадянська політична нація, але зараз право розпоряджатися долею 40 мільйонів взяли на себе люди, які своїми діями не об'єднують народ. Все більше людей, причому різних поколінь, які більше не бачать себе в цій спільності, не пов'язують своє майбутнє з Україною".
«Я - прихильник формування умов та народження «українського світу», сказав А. Єрмолаєв, але українського світу не на етнічній основі, а на основі альтернативи в соціальній організації. Перш за все, це ідея самостійності. Друге - це має бути суспільство вільних та освічених людей.
Україна відбудеться як успішний культурний проект не як альтернатива Росії, а як альтернатива радянської імперії. Найуспішніший посткомуністичний проект це і мала бути Україна. «Для мене українська ідея це насамперед соціальний та національний ідеал, а не етнічний чи історично-культурний», підкреслив директор Інституту.