В.Романова: територіальні громади залишаються «бранцями» рішень, які ухвалюються в парламенті

< Назад до записів

На початку роботи нової парламентської сесії перед депутатським корпусом стоїть пріоритетне завдання: сформувати таке нормативно-правове поле, яке дозволить громадам, у т.ч. добровільно об'єднаним громадам, в умовах обмежених фінансів успішно справлятися із тим набором повноважень, які вони взяли на себе в рамках децентралізації влади. Про це головний експерт Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» Валентина Романова сказала у своєму відеоблозі.

 «Територіальні громади стають «бранцями» рішень, які ухвалюються в парламенті. Зокрема, коли йдеться про пряму бюджетну підтримку об'єднаних територіальних громад, яка має виділятися з центрального бюджету протягом 5-ти років після об’єднання. Ця децентралізаційна субвенція має дозволяти не тільки розбудовувати соціальну та управлінську інфраструктуру, але й дозволяти інвестувати у спільні проекти розвитку, які генеруватимуть прибуток у подальшому, аби місцеві громади менше залежали від субвенцій центру. Ми побачили, що Державний бюджет на 2017 рік передбачає значно менше коштів для об'єднаних громад, відповідно менше можливостей для підтримки проектів місцевого розвитку», - сказала В.Романова.

За її словами, це створюватиме передумови для того, аби громади апелювали до народних депутатів і до уряду із вимогою надати їм додаткові можливості для генерування надходжень до місцевих бюджетів та виконання повноважень, які їм так щедро «делегував» центр.

Експерт наголосила, що муніципальна економіка може стати тим пакетом інструментів, який дозволить громадам, які сьогодні пасуть задніх, ставати більше фінансово спроможними. В.Романова додала, що нормативно-правове поле для застосування інструментів муніципальної економіки може бути закладене буквально протягом однієї парламентської сесії.

 «Йдеться про ширші можливості для успішного функціонування муніципальних банків з ефективним державним контролем їх фінансової діяльності. Муніципальний банк — це феномен, які вже неодноразово доводив свою ефективність у країнах ЄС, зокрема – у Великій Британії», - відзначила В.Романова. За її словами, мова йде про акумулювання ресурсів сусідніх або об'єднаних територіальних громад, які цілеспрямовано використовуються виключно для реалізації спільних проектів місцевого розвитку.

Ще один інструмент — це муніципально- приватне партнерство, яке дозволяє органам місцевого самоврядування заохочувати місцевий бізнес поетапно реалізовувати проекти, які стосуються сфери життєдіяльності громад, додала головний експерт Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна».

«Наступний інструмент — це проекти транскордонного співробітництва, які є актуальними насамперед для тих громад, які знаходяться по периметру нашої держави. Йдеться не тільки про єврорегіониале й про нові, точкові, простіші інструменти, які зараз успішно використовує Європейський союз: об'єднання єврорегіонального співробітництва, коли сусідні муніципалітети по обидва боки державного кордону успішно співпрацюють, залучаючи не тільки національні та місцеві кошти, але й кошти міжнародних структур», - зазначила В.Романова.

На її думку, сьогодні необхідно створити нормативно-правове поле, яке дозволить громадам активніше брати участь у формуванні порядку денного місцевого самоврядування та виборі пріоритетів місцевого розвитку. «Від місцевих рад і територіальних громад залежить змістовне наповнення проектів місцевого розвитку у рамках стратегій регіонального розвитку та відповідно до орієнтирів Державної стратегії регіонального розвитку. Конструктивне співробітництво та стимулювання місцевого розвитку потрібно, щоби консолідувати зусилля громад на горизонтальному рівні і в такий спосіб об'єднувати країну знизу», - наголосила В.Романова.


Блоги

Публікації

X
X

Партнери