Мир і безпека громадян — формула врегулювання конфлікту на Сході

< Назад до записів

Україна повинна розробити дієву формулу реінтеграції непідконтрольних територій. Це не може бути реінтеграція за будь-яку ціну, мир за будь-яку ціну. Безумовно, ми виступаємо за мирне вирішення цього конфлікту, але наша формула повинна звучати як «безпечна реінтеграція». Таку думку висловив головний радник Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» Володимир Лупацій.

«Мир і безпечна реінтеграція — це означає, що ми повинні поставити безпеку громадян якщо не вище, то принаймні на тому самому рівні, що й державну безпеку. Я думаю, така формула зможе влаштувати як українську сторону, так і громадян України, які залишаються на непідконтрольних територіях», — сказав В.Лупацій. Він наголосив, що ключовим є питання соціальної справедливості і подолання кризи перспективи. «Те, яким буде майбутнє цього регіону — це питання відповідь на яке хочуть почути жителі цього регіону», — наголосив він.

За словами головного радника Інституту, потрібно запустити загальнонаціональний майданчик діалогу національної єдності. «Указом президента вже створена Національна рада з питань національної єдності, але, нажаль, ми не бачимо конкретних механізмів діяльності цієї структури.  Очевидно, вона повинна запропонувати модель, яка дозволить розгорнути систематичний структурований і багаторівневий діалог», — зазначив В. Лупацій. Окрім того, на його переконання, необхідно забезпечити інклюзивність, тобто залучення різних прошарків груп до цього діалогу, а також подумати про те, як підвищити довіру до цього майданчика та його легітимність.

Що стосується політики реінтеграції звільнених території, то тут ключове завдання — уникнути кримського синдрому, вважає експерт. «Тобто питання реінтеграції — це не питання просто економічного відновлення, бо, якщо це не буде супроводжуватися зміною свідомості на цій території, якщо не буде підвищуватися рівень довіри між суспільством і владою, якщо буде конфлікт між регіоном і центром — то просто економічне відновлення нічого не дасть. Це буде означати, що ми просто з державного бюджету викидаємо на вітер гроші. Сумна історія з Кримом є свідченням цього», — сказав В.Лупацій.

За його словами необхідна також система моніторингу проблем на територіях. «На базі моніторингу можна проводити превентивні заходи, оскільки з конфліктами потрібно не боротись, а їх потрібно попереджувати. А для цього про них треба знати заздалегідь», — вважає експерт.

Нарешті ключове питання — це розвиток і підтримка ініціатив територіальних громад. «Просто заходи регіональної влади нічого не дадуть, потрібна соціально-гуманітарна експертиза програм соціально-економічного розвитку. Ці програми повинні бути зрозумілі для жителів всього регіону, вони повинні передбачати включення соціальних ініціатив, які є у всьому регіоні. Тільки тоді ми можемо розраховувати, що буде ефект», — наголосив Володимир Лупацій.


Блоги

Публікації

X
X

Партнери