ОБСЄ та ООН повинні забезпечити моніторинг небезпечних об’єктів на Донбасі

< Назад до записів

ОБСЄ та ООН разом з Україною повинні забезпечити міжнародний моніторинг та контроль ситуації навколо техногенно-небезпечних об’єктів у зоні бойових дій на Сході України. Таку думку висловив головний радник Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» Вячеслав Потапенко у своєму відеоблозі. За його словами, війна в таких техногенно-небезпечних індустріальних зонах несе серйозну загрозу як людям, так і навколишньому середовищу.

 «Загострення бойових дій біля Авдіївки повертає нас до проблеми техногенних наслідків війни, яка  відбуваються в індустріальному середовищі. За два роки діяльності Мінських угод ми почали забувати про можливі екологічні і техногенні наслідків бойових дій і про те, що  сучасна війна в урбанізованому середовищі в старопромисловому регіоні може бути дуже небезпечною», — сказав В. Потапенко.

 За його словами, якщо снаряд чи ракета потрапляє в техногенно-небезпечний вузол інженерних комунікацій, вона руйнує нібито небагато, наприклад, насосну станцію. Але наслідки від дії цього одного попадання можуть бути значно серйознішими, ніж просто зруйнована станція, зазначив він.

Експерт наголосив, що система водопостачання у цьому регіоні будувалася за виробничо-індустріальним принципом. «Ми маємо ситуацію, коли одна водозабірна споруда забезпечує водою і мешканців як території України, так і непідконтрольних територій. Поки що ніхто не обстрілював цю частину водозабору, але якщо туди потрапить снаряд або ракета, то люди з обох сторін зіткнення залишиться без води. Та це ще не найгірше», — зазначив В. Потапенко. Він підкреслив, що вода на станції обробляється концентрованими хімічними сполуками і якщо снаряд потрапить у цей склад, то хімічно забрудниться не тільки питна вода, але і навколишнє середовище, загинуть тисячі людей, а жертв від одного такого влучання може бути більше ніж за весь цей конфлікт на Донбасі.

 Головний радник Інституту нагадав, що у так званій сірій зоні, біля Новгородського знаходиться фенольний завод. «Там знаходяться дуже токсичні хімічні відходи. Поки за мовчазною згодою сторін туди не стріляли. Але зараз проблема сірої зони в тому, що за неї йде активна боротьба. Якщо снаряд влучить у склади цього фенольного заводу, якщо ці хімічні речовини потраплять воду — це можна буде порівняти з Чорнобилем. Відбудеться зараження території в декілька кілометрів, інвалідність і смертність багатьох тисяч людей», — сказав він.

 На його переконання, сьогодні треба говорити про міжнародний вплив на цю ситуацію: і ОБСЄ і ООН мають зробити певні кроки, можливо, створити певні спеціальні інституції, принаймні тимчасові, які б займалися інформуванням командирів-учасників цих бойових дій, щоб відбувався міжнародний контроль та моніторинг. «Доцільно було б створити якусь інформаційну систему, куди можна нанести сховища небезпечних матеріалів, відходів, небезпечні зони. Якщо ми говоримо про припинення бойових дій і відновлення Донбасу та господарської діяльності, нам необхідно точно знати ті точки, ті об'єкти які були пошкоджені та заражені. Таку роботу треба починати вже зараз, бо вона є дуже складна і дуже небезпечна», — наголосив експерт.


Блоги

Публікації

X
X

Партнери