Соціальні технології пізнього модерну та їх вплив на симулятивне викривлення комунікації - Дмитро Єрмолаєв.

< Назад до записів

           Сьогодні вже майже кожен з нас є щоденним активним користувачем віртуального мережевого простору. Наша постійна включеність в глобальний інформаційний потік стало як буденністю, так і все більш явною необхідністю. Яка таким чином виставляє з боку сучасного суспільства якийсь критерій і вимога щодо готовності до постмодерної соціалізації. Включеність в споживання інформації стає обов'язковим навиком і нових ринкових вимогою.

            Західна наукова думка за останні століття серйозним чином відрефлексувати потенціал сили сучасних медіа як найпервейшего агента і двигуна капіталізму. У роботах Ж.Бодрийяра, найвідомішого аналітика і критика структур і міфології сучасного споживчого товариства, сама людська потреба виявилася не останнім бастіоном особистості, а зовні маніпулюванням і піддається щоденного формування з боку медіазірованной культури: все є маніпуляція знаками, позбавленими зв'язку з дійсністю.

            Відштовхуючись від цього багатого досвіду, нам здається важливим звернути свій погляд на ту сферу щоденної людської комунікації і дій, яка нам всім здається чимось дуже особистим і в той же час найбільш стійким, то в чому ми в своїй наївності вважаємо нашу найбільшу власну владу: наші цінності і норми. У запропонованій до розгляду роботі робиться спроба поелементно розкрити структуру і характер маніпуляції ціннісно-нормативної сферою нашого життя. Саме сучасні технології соціальних мереж несвідомо створили умови формування нового рівня маніпулятивних технологій, які роблять можливість зробити стрибок від нав'язування потреб до формування етико-морального ставлення і вчинку.

            Десімволізаціі ціннісно-нормативної сфери культури представляється найбільш небезпечною тенденцією нашого часу, а «мережева глобалізація», в той же час, відрізає шляхи відходу і можливість повернення на початкову позицію: коли мораль можлива як органічне колективне досягнення.

            Цінність і норма приймаються нами і як комунікативна культурна даність і як особисте рішення-прийняття з того набору можливого, яке нам в мові представлено. Ми весь час маємо справу з набором можливого, яке породжене колективно і колективно ж відтворюється. Але що якщо це «колективне» перебирається в тотальну віртуальність з відомими вам можливостями фальсифікації? Якщо нам важко відрефлексувати виникнення і джерело власних потреб, які все частіше народжуються непрямої таргетированной рекламою, яка знає про вас уже більше ніж ви самі розумієте. Те чи готові ми до адекватного усвідомлення причин і процесів в сучасній комунікації, які створюють умови для нашої раптової готовності і схвалення війни, фізичного знищення противника при дедалі агресивнішою переорієнтації свого споживання на захист навколишнього середовища?

          Дмитро Єрмолаєв, експерт Інституту стратегічних досліджень "Нова Україна".

          Повний текст дослідження (91 сторінка) у PDF-файлі, що додається.

          Текст на русском языке доступен по этой ссылке.

 


Блоги

Публікації

X
X

Партнери