Криза довіри: народ не довіряє владі, влада - народові

< Назад до записів

7 червня 2017 Інститут стратегічних досліджень разом «Нова Україна» разом з Центром соціальних досліджень «Софія» провели прес-конференцію, в ході якої були представлені результати опитування населення у всіх адміністративних областях України (за винятком Криму та непідконтрольних територій Луганської та Донецької областей). Відеозапис конференції можна подивитись за цим лінком.

Всього було опитано 1217 респондентів. Вибірка – репрезентативна, статистична похибка не перевищує 3%. Українське суспільство переважно негативно сприймає політичний курс нинішньої влади – 72,5% опитаних вважає, що влада веде країну в неправильному напрямку. На південному Сході частка негативних оцінок сягає майже 80%. Влада в Україні переживає глибоку кризу довіри з боку населення. Ця недовіра проявляється у ставленні до президента П.Порошенка. Повністю довіряють президенту лише 1,9%, повністю чи частково не довіряють 78%. Що гірші показники довіри до інших представників влади – А.Парубія, А.Авакова, О.Турчинова, А.Яценюка, їм не довіряють більше 80% опитаних. Лише армії довіряє небагатьом більше половини населення, хоча й її показники за останні роки погіршилися.

Більшість опитаних не підтримала й деякі резонансні рішення (або наміри) влади – блокування доступу до соціальних мереж (проти – 61% респондентів), намагання влади контролювати призначення священнослужителів УПЦ (проти – 60%), запровадити візовий режим з Росією (проти – 51,7%).

Українське суспільство переважно негативно сприйняло встановлення блокади непідконтрольних територій Донбасу, її не підтримує майже половина опитаних (46,9%). Неоднозначне ставлення викликає встановлення квот мовлення української мовою на телебаченні та радіо, підтримують це рішення 51,7%, проти – 38,7%, серед опитаних жителів Південного Сходу більшість (57,8%) проти політики квот.

Політичні орієнтації населення. Якби на момент опитування проводилися парламентські вибори, то найкращі шанси подолати 5% мали б такі партії: «Батьківщина» -10,8%, «Опозиційний блок» - 10,3%, БПП – 9,8%, Радикальна партія О.Ляшка – 7,8%, партія «За життя» - 6,3%, «Самопоміч» - 6,2%, партія «Громадянська позиція» - 5,6%. Певні шанси має партія «Свобода» - 3,9%. Інші партії ма.ть менше ніж по 3% прихильників.

Серед політичних лідерів голоси розподілилися наступним чином: за Ю.Тимошенко – 11,5%, за П.Порошенка – 11%, за Ю.Бойка – 10,7%. Рівень підтримки інших кандидатів складає менше 8% в кожному випадку.

З повними результатами опитування можна ознайомитися в PDF-файлі, що додається, внизу сторінки.

Коментуючи результати досліджень, директор Інституту «Нова Україна» Андрій Єрмолаєв наголосив, що зараз Україна проходить переломний момент. З одного боку – зростання невдоволення владою, що особливо помітно, враховуючи результати опитувань за останні 3 роки. Влада розтратила практично весь свій потенціал, колішні соратники посварилися. З іншого – надзвичайна терплячість населення, яку можна пояснити величезним негативним досвідом двох Майданів. Однак ця терплячість має свої обмеження, оскільки різко зростає фактор випадковості, а також є сильне  бажання швидко змінити ситуацію, що помітно по високому показнику бажаючих прийняти участь у виборах (70%).

Серед політиків зараз немає яскравих лідерів, що підвищує ризик політичної нестабільності, та загострює політичну конкуренцію. Влада опинилася в ситуації розмитої відповідальності, парламент більше нагадує телевізійне шоу, уряд давно втратив коаліційність, тому провину за всі негаразди в країні народ покладає на президента. Втім, резонансна заява заступника міністра по питанням окупованих територій Г.Туки, що "Україні необхідна диктатура" свідчить про те, що всередині політичного класу панує ворожнеча та недовіра. «Ми – на межі внутрішньої політичної війни», зауважив А.Єрмолаєв, влада вже не розрізняє, хто є хто, і б'є по всіх, хто підіймає голову та критикує, причому застосовуються як економічні засоби, так і силові. В свою чергу, це свідчить про страх та недовіру влади до власного народу. Втім, намагання встановити диктатуру чи «заморозити» ситуацію – це шлях в нікуди.

Єдиний реальний шлях для влади – почути бажання суспільства та змінити політичний курс. Для цього у президента Порошенка є шанс, можливо, останній – з нагоди дня Конституції розпочати пошуки виходу з кризи шляхом переговорів та компромісів. І перш за все, це питання землі, яке є не економічним, а політичним – буде проводитися земельна реформа та дерибан землі, чи аграрна реформа?

А.Єрмолаєв також анонсував опитування щодо війни та досягнення миру на Донбасі, що буде незабаром проведено. За три роки війни суспільство не стало менш патріотичним, але почалася переоцінка всього того, що відбулося, виникла потреба у створенні позапарламентської платформи, ідею якої можна окреслити як «старі кордони – нова країна». В умовах недовіри до влади та політиків народу вкрай необхідні нові моральні авторитети з неполітичного середовища, які б розкрили перед нами те, як вирішити нинішні проблеми, яку країну ми хочемо розбудувати, та передати своїм дітям та онукам. В противному випадку розпечений котел невдоволення може вибухнути вже за кілька місяців, наголосив А.Єрмолаєв.

 

 

 

 

 


Блоги

Публікації

X
X

Партнери