Директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» Андрій Єрмолаєв в своєму інтерв'ю каналу Ukrlife.TV поділився своїм баченням сценарію багатьох політичних подій в Україні і світі до кінця літа.
Як вважає А.Єрмолаєв, велика проблема України - відсутність діалогу для вироблення будь-якої платформи, політичної, ідеологічної, гуманітарної. Ми маємо справу з автократичної системою управління, «монополькою». Аграрії, торгові мережі та банкіри - визначають сьогодні політичний клімат в країні, готуючи «м'яку федералізацію». Найімовірніше, що нові конституційні ідеї будуть представлені вже до вересня цього року, виникне і ідея референдуму. В кінці серпня можуть бути озвучені нові конституційні ініціативи. Найважливішою буде друга хвиля децентралізації, що стосується реалізації політекономічних інтересів регіональних еліт, але вона залишиться «за кадром». Це дозволить владі спланувати і майбутні зміни, послабивши загрозу внутрішніх Заворушення, домовившись з регіональними групами.
Однак, з огляду на низький рейтинг влади, і невдоволення частини опозиції, війну в країні і сильну «партію війни», реалізувати такий сценарій влади буде непросто. У подібній ситуації свого часу виявився Л.Кучма, коли виникла справа Гонгадзе, позбавивши його політичних перспектив. Військові і «партія війни» це прихований, новий центр політичного впливу в країні, який прагне зірвати Мінський процес, чого, звичайно, не хочуть наші западні партнери. Тим часом в безпосередній близькості від України йде великий переділ енергетичного ринку. «Якщо хтось і втрачає від цього, то це ми. Що ми втрачаємо в 2019 році? Трубу. А труба, транзитность це геоекономічна зброя», вважає А. Єрмолаєв. Зникнення цього аргументу перетворює Україну в банального споживача. Результатом цього стануть переговори Росії і Сполучених Штатів з приводу нового статус-кво, нової стратегічної стабільності, в результаті чого Україна може опинитися в зоні відповідальності Росії, після чого європейські перспективи України - розтануть.
В Україні вже почав виникати місцевий сепаратизм, різні меншини, це - внутрішній розпад, і поки ми бачимо тільки початок цього процесу. Націоналізм став зручним інструментом сегрегації українського суспільства, поділу його на частини, що створює загрозу дроблення і самої держави. Якщо зараз політичний режим зможе вступити в змову місцевими елітами, з аграріями та торговцями, і реалізувати свій сценарій, це може стати такою ж трагедією для країни, як Ново-Огарьовський процес для колишнього Радянського Союзу. «Невивчені уроки історії можуть поставити Україну перед загрозою внутрішнього розпаду не тому, що він неминучий, а тому, що циніки цим користуються, а безголові стають його жертвами», вважає А. Єрмолаєв. Щоб уникнути цього, Україні необхідний широкий конституційний процес, не "великий хурал» начальників, а діалог громадських сил, конфесій і політиків, щоб вирішити найважливіші, базові питання країни. Такий конституційний процес нам критично необхідний. Історичний шанс такого повороту ще існує.