Українське питання потрібно повернути у формат європейського

< Назад до записів

Євроатлантична спільнота певною мірою вичерпала історичний ресурс розвитку. Водночас вона має майбутнє, якщо пройде ґенезу від спільноти політичних еліт до євроатлантичної спільноти націй. А це, своєю чергою, стане можливим після пришвидшеного розвитку європейської спільноти. Про це зазначив під час виступу на форумі «Європа – Україна» (див. відеозапис), що стартував в Ряшеві, Андрій Єрмолаєв, директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна». Про це йдеться у публікації, що нещодавно вийшла на польсько-українському порталі "PolUkr".

«На сьогодні, мені здається, є певне вичерпання історичного ресурсу розвитку євроатлантичної спільноти як лише спільноти політичних еліт. Особливо яскраво це почало проявлятися за часів президентства Трампа», – зазначив Андрій Єрмолаєв. Адже саме за адміністрації нинішнього президента США «продемонстровані нові можливості лідера НАТО щодо вирішення серйозних конфліктів, зокрема, за рахунок так званих угод». «Так відбулося з Китаєм фактично, так готується ситуація з Північною Кореєю (думаю, що це теж виглядатиме як певна угода світового лідера з країною, яка є джерелом конфлікту). І не виключаю, що приблизно за таким сценарієм будуть відбуватися події у стосунках США і Росії, якщо говорити про формування нового пакту в інтересах, сферах впливу і т.д.», – додав Єрмолаєв.

На його переконання, є передумови вважати, що загострення стосунків Заходу в широкому сенсі та Росії, зокрема США й Росії, можуть завершитися саме таким новим пактом. Але ціною цього пакту може стати в тому числі й Україна, «з визначенням її майбутнього, політичного статусу, з модеруванням перспектив розвитку територій, які зараз одна анексована, а інша перебуває у стадії гібридної сепаратистської окупації». Водночас лідери Європи та Європейський Союз як суб’єкт залишаться осторонь.

Єрмолаєв натомість переконаний, що необхідним є перезавантаження значення і розуміння того, що відбувається в Україні як  у країні-партнері ЄС із бажанням набуття членства. На його думку, потрібно повернути українське питання з війною і кризою у формат саме європейського питання, а європейські структури мають узяти відповідальність за його вирішення: «зокрема, через пакет політичних рішень існуючої нормандської групи, існуючої і, можливо, посиленої мінської групи, й активну участь у майбутніх військовій і невійськовій гуманітарній місіях».

Політолог також упевнений, що Євросоюз і його лідери мають «перехоплювати питання перемовин з Росією» та «спонукати українське керівництво брати участь у двосторонніх і в тристоронніх перемовинах з Російською Федерацією в питанні вирішення, в першу чергу, проблеми Донбасу».

Так званий «новий європейський план», який пропонує політолог, полягає в перетворенні європейської спільноти в активного суб’єкта, а допомога у вирішенні конфлікту в Україні, за його словами, стане «велетенським кроком» і матиме вплив на майбутнє євроатлантичної спільноти. Остання ж, на переконання політолога, має майбутнє лише тоді, коли «пройде ґенезу від спільноти політичних еліт, які спираються на безпекові структури, до євроатлантичної спільноти націй. А це буде можливо лише у разі, якщо це буде наступним. етапом після більш пришвидшеного розвитку власне європейської спільноти – більш організованої, відповідальної і інтегрованої в таких сферах, як політика, бізнес, соціокультурні процеси».

Водночас Єрмолаєв наголосив, що це питання не є теоретичним, а консолідація та формування «спільного наднаціонального проекту життя за певними стандартами, якостями, ціннісними орієнтаціями відбувається лише в дії». Зокрема, виклики на кшталт конфлікту на Балканах, придністровського питання чи війни в Україні, стають своєрідним тестом «на здатність розвиватися спільнотам націй і на майбутнє розширювати цей алгоритм спільноти націй на такі формати, як трансатлантичні – євроатлантичні в цьому випадку».

«Від того, як зараз буде набувати суб’єктності саме європейська спільнота народів, великою мірою залежатиме доля євроатлантичної спільноти, яка на сьогодні купована лише міжелітними стосунками національних урядів і військового керівництва НАТО», – переконаний А.Єрмолаєв.

Джерело: PolUkr


Блоги

Публікації

X
X

Партнери