11 травня на прес-конференції у Інформаційному агентстві "Українські Новини" Центр соціальних досліджень «Софія» представив результати соціологічного опитування «Початок президентських перегонів: хто стане фаворитом?». Опитування населення проводилося з 19 по 30 квітня 2018 року у всіх областях України, на підконтрольній території. Всього було опитано 2016 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв'ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищувала 2,2%.
Презентуючи результати дослідження, Олександр Левцун, керівник соціологічних програм ЦСД «Софія», вказав на те, що українські громадяни переважно негативно сприймають розвиток ситуації в країні. Більшість (66,4%) опитаних з тою чи іншою впевненістю вважають, що справи в Україні йдуть у неправильному напрямі. Припинення війни і встановлення миру на Донбасі українські громадяни сприймають як найбільш нагальне питання сьогодення. Українці більше заклопотані внутрішніми проблемами і, передусім – проблемою виживання.
Як показало дослідження, населення вкрай невдоволене тим, як працює керівництво країни, причому цей негатив посилюється. Переважна більшість (79,5%) опитаних тою чи іншою мірою не схвалює роботу Петра Порошенка на посаді Президента України. Більшість (55%) українських громадян підтримує ідею проведення позачергових парламентських та президентських виборів. Криза довіри до теперішньої політичної еліти призвела до того, що зростає кількість громадян, які готові підтримати на президентських виборах «несистемних кандидатів» (тих, хто не є професійними політиками і не має управлінського досвіду).
Якби на момент опитування відбувалися парламентські вибори (голосування за партійними списками), то найкращі шанси подолати 5-відсотковий бар’єр мали б ВО «Батьківщина», «Опозиційний блок», Блок Петра Порошенка «Солідарність», партія «Громадянська позиція», Радикальна партія Олега Ляшка, Партія «За Життя», а також Об’єднання «Самопоміч». Серед респондентів, які братимуть участь у виборах, мають намір проголосувати: за Ю.Тимошенко - 11,0%, за Ю.Бойка - 9,8%, за П.Порошенка - 9,5%. З повними результатами опитування можна ознайомитися за цим посиланням.
Коментуючи результати дослідження Андрій Єрмолаєв, директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна», висловив думку, що його результати свідчать про стан розгубленості українського суспільства. Немає виражених лідерів ні серед претендентів на пост президента, ні серед основних політичних сил. Респонденти не приховували того, що не бачать сьогодні виразної альтернативи. Відчувається дуже сильний вплив медіа, можна говорити навіть про засилля медіа, їх істеричність і нервозність впливають на настрої українців. «Що найважливіше - дуже високий рівень очікувань змін. Чому я це наголошую - до президентських виборів рік, до парламентських - півтора роки, і такі настрої говорять про те, що суспільство готове і до певних реактивних дій. Питання в тому, що повістка національних протестних дій ще не склалася, і немає виражених політичних лідерів, готових ці настрої відобразити та очолити», наголосив директор Інституту.