Наша національна політика – скоріше боротьба за імідж
або між іміджами, ніж змагання між ідеями
Д. Бурстін
В Україні de facto розпочалася передвиборна кампанія. Потенційні претенденти на посаду глави держави подорожують країною, зустрічаються з населенням і громадськими активістами, роблять програмні заяви. Зареєстровані у Верховній Раді законопроекти про пенсійне забезпечення та збільшення розміру прожиткового мінімуму свідчать про те, що боротьба за виборців перейшла в активну фазу.
Однак виборців мало цікавлять передвиборні обіцянки політиків, про які останні часто забувають вже наступного дня після виборів. Як свідчить практика, українці голосують насамперед за особистість, а не за програму. Фахівців (психологів, політологів, іміджмейкерів) у свою чергу цікавить, які типи особистостей серед політиків найбільше привертають увагу виборців.
Одним з найвідоміших підходів до класифікації видів особистості є типологія Майєрс-Бріггс (MBTI), що ґрунтується на теорії К.Г.Юнга [1; 2]. Використовуючи критерії цієї класифікації, можна визначити, до якого психотипу належить той чи інший політик. Слід зауважити, що ключові психотипи у чистому вигляді серед людей зустрічаються рідко; характерні особливості реальних особистостей нерідко презентують ознаки різних (суміжних) психотипів.
Саме на основі типології Майєрса-Бріггса була проведена класифікація потенційних претендентів на пост Президента України – політиків, які згідно останнім опитуванням мають достатньо високий показник електоральної підтримки. Визначення психотипу, до якого належить той чи інший політик, відбувалося на основі аналізу таких емпіричних даних:
· Факти з біографії, особистого життя;
· Факти з політичної діяльності;
· Матеріали особистих інтерв’ю для ЗМІ;
· Характеристики та оціночні висловлювання на адресу політика, надані особами, які особисто знають даного політика, працювали разом з ним.
Вся інформація була отримана з відкритих джерел (матеріали ЗМІ).
Юлія Тимошенко: «Командир» (ENTJ – код за типологією Майєрса-Бріггса) - «Стратег» (INTJ). Впевнена у собі, рішуча та амбіційна, переконана, що немає нічого неможливого, якщо докласти необхідних зусиль. Люди такого типу особистості поєднують у собі харизму та впевненість. Вони мають авторитет, що дозволяє збирати людей навколо спільної мети. «Як політик, [Тимошенко] досконало володіє всім арсеналом необхідних засобів впливу для того, щоб сформувати "потрібну" громадську думку, за допомогою якої вона має намір задати певний напрям діям оточуючих її людей» – повідомляє стратегічний консультант В.Стус [3].
Як лідер, Тимошенко здатна йти проти системи, що не виправдовує її очікувань, та ігнорувати встановлені правила. Вона неодноразово доводила, що спроможна мислити стратегічно і утримувати довгостроковий фокус. Серед потенційних кандидатів Тимошенко першою (і вже вкотре!) запропонувала концепцію розвитку країни «Новий курс» і закликала усіх бажаючих долучитися до її розробки. Такого типу особистості домінують за столом переговорів, є безжальними та невблаганними. Тимошенко не зважає на почуття тих, кого вважає неефективним та некомпетентним. «Створювати гнітючу напружену обстановку для Ю.В. настільки природно, що вона може це робити, перебуваючи практично в будь-якому настрою. Досить найнезначнішого приводу, і у неї раптом звідкись з'являються і металеві нотки в голосі, і жорсткі інтонації, і карбована дикція, і важкий пильний погляд, і витримані паузи», – зазначає В.Стус [3].До згаданих психотипів належать М.Тетчер («Командир») та Ф.Рузвельт («Стратег»).
Далі в дослідженні розглянуті психотипи таких політиків, як: Петро Порошенко, Юрій Бойко, Анатолій Гриценко, Олег Ляшко, Вадим Рабінович, Святослав Вакарчук, Володимир Зеленський, Надія Савченко, Андрій Садовий, Міхеіл Саакашвілі.
Повний текст документу доступен у PDF-файлі, що додається.
Автори дослідження: Катерина Бура та Олександр Левцун.
12.07.2018