Круглий стіл «Експертне знання у процесах суспільного діалогу».

< Назад до записів

29 серпня у приміщенні Наукової бібліотеки ім. Максимовича КНУ ім.Шевченка пройшов круглий стіл за участю експертів Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна», представників наукової бібліотеки та політологічного клубу університету на тему «Експертне знання у процесах суспільного діалогу».

В ході круглого столу директор Інституту «Нова Україна», Андрій Єрмолаєв передав бібліотеці в подарунок низку книжок, що пройшли обговорення на Книжковому Клубі «Нової України». Директор Наукової бібліотеки, Олег Сербін висловив щиру подяку та сподівання на подальшу співпрацю з Інститутом, та символічно відкрив книжкову полицю «Нової України». Полиця міститиме книги, обрані для дискусій на засіданнях Клубу,  до складу якого входять науковці, дипломати,  експерти з питань медіа,  зовнішньої та внутрішньої політики,  журналісти.

У переліку обраних клубом книг – «Поштовх. Як допомогти людям зробити правильний вибір» Річарда Талер та Каса Санстейна, «Спогади» Жана Монне, «Про тиранію: двадцять уроків з XX століття» Тімоті Снайдера, «Чому Азії вдалося» Джо Стадуелла, «Насильство та суспільні порядки» Норта Дугласа, «1917, или Дни отчаяния» Яна Валетова, «Спогади» Павла Скоропадського, «Великий вибух популізму» Джона Джудіса, «Поворотний момент» Малкольма Гладуелла, «Усі брешуть: але інтернет знає твої думки» Сета Стівенса-Давидовица. 

«Для нас це важливо тому, що бібліотека як осередок знань, інформації, базується не тільки на тих джерелах, які в ній зберігаються, але й на новій інформації, яка продукується сьогодні, яка важлива в контексті сьогодення і є його продуктом. Ми щиро раді, що сьогодні отримаємо цей подарунок. Це прецедент для того, щоб в майбутньому ми працювали в більш тісній співпраці. Думаю, що наша співпраця дасть поштовх багатьом новим проектам», – відзначив директор Наукової бібліотеки КНУ Олег Сербін.

«Радий, що сьогодні ми реалізуємо той намір, який народився, коли наш Інститут у стінах університету презентував книгу "Едінбурзьский погляд на історію демократії". Тепер ми передаємо до бібліотеки нові роботи Інституту "Нова Україна", а також колекцію книг, які обговорювалися на нашому інтелектуальному клубі.- прокоментував подію Директор Інституту «Нова Україна» Андрій Єрмолає.-Ми зараз стикнулися з новим феноменом відчуження  – відчуження знання від споживання. Сьогодні, коли медіа спрямовують на нас потік рафінованої інформації і створюють з нас матрицю, потрібну сучасному світові, зруйнована традиція діалогу. А університети завжди були майданчиками для формування знання як результату діалогу. У майбутньому ми будемо працювати над тим, щоб приміщення бібліотеки стало новим хабом, де буде проводитися більшість інтелектуальних заходів гуманітарного, соціологічного та політологічного напрямків».

Ми виступаємо за те, щоб університет та його бібліотека стали «хабом» для інтелектуалів, оскільки зараз ми знаходимося в ситуації певного відчуження від знання, засилля медійного погляду, зазначив, виступаючи на круглому столі, А.Єрмолаєв. Віт також повідомив про те, що зараз готується до друку друга частина книжок цієї серії, «Український погляд на демократію».

В.Щербина, головний радник Інституту, в своєму виступі звернув увагу на те, що Україна зараз проходить через період потрясінь, схожий на початок 90-х, до того ж і світ проходить через значні трансформації. Він висловив думку, що нашому суспільству потрібна не толерантність, а діалог, оскільки якщо в суспільстві існує діалог, то виникає і розуміння інших людей, і нова перспектива.

Основні тренди в сфері сучасного експертного знання висвітив в своєму слові В. Лупацій, головний радник Інституту. На його думку, перший з таких трендів – міждисциплінарний підхід, що розмиває межі між точними та гуманітарними науками. Другий тренд сучасності – боротьба за інновації. Третій тренд – зростання інклюзивності в соціальних процесах. Ще один фактор – це відносна інформаційна прозорість, що призводить до накопичення величезних обсягів інформації, які потребують наукової обробки. Щоб утриматися на хвилі сучасності, вважає В.Лупацій, сучасному експерту вже мало бути фахівцем у своїй галузі, необхідно орієнтуватися в широкому колі знань.

На завершенні круглого столу А.Єрмолаєв охарактеризував нинішню гуманітарну ситуації в Україні як «суіцідальний інфантилізм». На його думку, останнім часом проводяться спроби зробити підсумки 27 років незалежності. Домінуючий настрій в суспільстві – «ми такі класні, але навколо вороги».

Такий самий «плач Ярославни» я вже чув на початку 90-х, зауважив А.Єрмолаєв. Ми втратили величезні території внаслідок агресії Росії, а 10% території, що залишилось, непридатні для життя внаслідок засмічення та забруднення, мільйони людей виїхали за кордон, йде деіндустріалізація економіки, але для політиків та ЗМІ це здається «нецікавим». В результаті ми зіткнулися не з кризою національного проекту, а з перетворенням, яке злочинно замовчується правлячим класом. У нас не криза демократії як процедури, а криза демократії як системи, переконаний А.Єрмолаєв. Звичайно, замість «суіцідального інфантилізму» можна використовувати й інший термін – некрофілія, для характеристики ссуспільства, яке відчуває задоволення від власного руйнування. Втім, ми, інтелектуали, філософи, люди, що не втратили критичне мислення, хоча й не маємо влади та статків, все ж можемо впливати на ситуацію в країні. Таких людей в країні багато, і наше суспільство загалом значно різноманітніше, ніж це можна побачити в наших мас-медіа, впевнений директор «Нової України».


Блоги

Публікації

X
X

Партнери