Інститут стратегічних досліджень «Нова Україна» презентував свій план з досягнення миру в Україні, який визначає головні умови подолання конфлікту на Донбасі.
«Наші пропозиції та напрацювання пов’язані в першу чергу із забезпеченням шляху до миру. Сьогодні в ході перемовин необхідно виходити на більш чіткіші взаємні зобов’язання, з графіком виконання, і конкретними відповідальними серед сторін, повноваження яких повинні бути інституційно забезпеченими», - сказав директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» Андрій Єрмолаєв презентуючи план досягнення миру в Україні під час прес-конференції в Києві, у вівторок.
За його словами, сьогодні необхідно створити новий, «пост-мінський» переговорний формат. На переконання А.Єрмолаєва, сторонами переговорів повинні стати уповноважені представники Президента, парламенту та уряду України, керівництво Донецької та Луганської областей (держадміністрації, місцеве самоврядування), уповноважені представники самопроголошених ДНР і ЛНР, дипломатичні представники РФ та ЄС, уповноважена місія ОБСЄ та спеціальний представник ООН.
«Такий формат перемовин дасть можливість взаємодії на місцевому, урядовому, політичному та міжнародному рівнях. Гарантії виконання зобов’язань будуть суттєво підвищені», - сказав А.Єрмолаєв.
Він зазначив, що паралельно з «пост-мінським» переговорним форматом, повинен розпочати діяльність міжнародний переговорний формат у складі України, країн-гарантів безпеки України (підписанти Будапештського меморандуму), Європейського Союзу, та за участі міжнародних організацій — ООН і ОБСЄ. Як наголосив Директор інституту «Нова Україна», необхідно створити українсько-російську комісію з врегулювання прикордонних проблем за посередництвом ОБСЄ. «Саме участь ОБСЕ в припиненні цього конфлікту може стати першим кроком до перезавантаження самої організації», - вважає А.Єрмолаєв.
За його словами, має бути проведена термінова сесія ОБСЄ, яка повинна стати організатором і координатором у реалізації миротворчої місії в зоні конфлікту. Він додав, що в якості її безпосередніх учасників можуть бути залучені члени ОБСЄ з числа нейтральних і позаблокових країн.
«Необхідно провести ретельне міжнародне розслідування всіх фактів військових злочинів проти мирних мешканців Донбасу. З цією метою має бути створена спеціальна комісія Верховної Ради, до якої увійдуть люди, які мають високий моральний авторитет, і яка разом з представниками країн-членів ОБСЄ забезпечить об’єктивне і чесне розслідування всіх військових злочинів», - сказав директор Інституту «Нова Україна».
Він також підкреслив, що одночасно з встановленням миру, необхідно створити широку Раду щодо Донбасу, куди увійдуть представники місцевого самоврядування, громадських організацій та бізнес-асоціацій, представники різних фракцій Верховної Ради, моральні авторитети для розробки довгострокової програми розвитку Донбасу.
За словами А.Єрмолаєва, важливим є також проведення Національного форуму єдності, в якому візьмуть участь представники місцевого самоврядування усіх регіонів України, представники парламентських фракцій, Глава держави. «Мета Форуму - досягнення згоди з проблем реформи самоврядування та адміністративно-територіального устрою України. Підсумки роботи Форуму можуть бути відображені в Конституційному Маніфесті, який поклав би початок новому конституційному процесу в Україні. Це має бути такий рівень політичного рішення, який був би сприйнятий суспільством як консенсус», - наголосив експерт.
А.Єрмолаєв зазначив, що презентований сьогодні мирний план буде розповсюджено серед посольств та міжнародних організацій, надіслано до уряду, президента та РНБО. «Вже через тиждень ми готові будемо презентувати доповідь з пропозиціями щодо нашого бачення характеру конфлікту і українських ініціатив щодо європейської безпеки», - сказав директор Інституту «Нова Україна».
З повним текстом можна ознайомитись за посиланням:
Українська версія - http://newukraineinstitute.org/new/497
Англійська версія - http://newukraineinstitute.org/new/496