Андрій Єрмолаєв: Чи ми формуємо, чи ми відроджуємо?

< Назад до записів

18 березня, у приміщенні Дипломатичної академії України при МЗС відбувся ІІІ Міжнародний Молодіжний Форум «Глобалізаційні виклики і багатостороння дипломатія», в якому взяли участь експерти Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна». Зокрема, вони провели панель «Безпекові аспекти розвитку України: імперативи–виклики–реагування».

 «Ми можемо перерахувати ті підходи, які застосовуються та розгортаються саме через процес глобалізації. Це і збереження курсу на вестерналізацію, і, так званий проект ЄС, європеїзації, ісламський світ, «русский мир», який скоріше нагадує радянський, тут і китайський… Це все не просто політичні доктрини та позиції національних лідерів країн. Це різні пропозиції бачення глобалізованого світу», - зазначив Директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» А.Єрмолаєв.

 За його словами, ХХІ століття ознаменувало новий етап розвитку світу, коли відчутна конкуренція за шляхи цього розвитку. Андрій Єрмолаев зазначив, що ще нещодавно для кожної країни була важлива територія контролю, природні та людські ресурси, але зараз головним ресурсом розвитку став соціальний капітал. «Саме тому, такі інструменти як: ідеологія, інформаційний вплив, пропаганда, гібридність впливу на соціальні стани – виходять на перше місце. Через розвиток ми стали не лише свідками і аналітиками, але й жертвою, і середовищем, і об’єктом так знаних геополітичних змін, які відбуваються за рахунок як традиційних шляхів ведення конфліктів, так і нових», - додав А.Єрмолаєв.

«Ми стикаємось з проблемою існування українського проекту в умовах процесу глобалізації», - наголосив директор Інституту. На його думку, криза – це не тільки, коли присутні політичні чи економічні проблеми, це певна точка біфуркації, перехід.

Директор Інституту «Нова України» зазначив, що у 1991 році всі розуміли причини створення держави і нового шляху розвитку. Проте зараз, ми витрачаємо багато сил на порозуміння, чи ми формуємо щось нове, чи щось відроджуємо? «Це не проблема інтелектуалів, які сперечаються та перераховують шляхи вирішення ситуації. Це віддзеркалення складного соціокультурного устрою, який був притаманний українському суспільству останні двадцять років зберігається і сьогодні», - зауважив А.Єрмолаєв.

Він нагадав, що після розпаду СРСР не тільки українське, але й більшість пострадянських суспільств зіткнулось з проблемою вирішення трьох історичних революційних завдань. Перше завдання – це формування інституту приватної власності, який дійсно радикально змінює саму політико-економічну основу. Друге – формування інститутів самоврядності, як територіального, так і самоврядності нації. Третє – формування інститутів і практик громадянського суспільства.

«Станом на сьогодні, в Україні наполовину вирішено тільки перше завдання. Була створена приватна власність, проте дуже специфічна, навіть гібридна. Тому, ми постійно стикаємось з проблемами, саме через нереалізованість всіх трьох завдань. Це відображається і в соціально-політичній структурі, і в політичному процесі, і в подіях, які ми переживаємо у вигляді періодичних соціальних процесів, так званого «майданного руху», - закцентував увагу Директор Інституту.

«Що стосується природи української державності, то вона носить всі характерні риси держави корпоративної, де гібридна приватна власність реалізована через корпоративне управління бюджетом, державними монополіями, державними ресурсами, і навіть землею», - підкреслив А.Єрмолаєв.

Завершуючи свій виступ, Директор Інституту запропонував своє бачення вирішення проблеми. А.Єрмолаєв звернув увагу на «Мирний план», який був розроблений Інститутом стратегічних досліджень «Нова Україна». На його думку, цей план зміг би забезпечити майбутнє українського проекту в умовах сучасної глобалізації.


Блоги

Публікації

X
X

Партнери