Прес-конференція по проекту змін до Конституції

< Назад до записів

29 червня в агентстві Інтерфакс пройшла прес-конференція Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна», присвячена проекту змін до Конституції, розробленого фахівцями Інституту.

«Ми вважаємо, що і ті конфлікти, в які занурена країна, і ті суперечки і дискусії, які супроводжують кожне політичне рішення, від економіки до самоврядування та судової системи, говорять тільки про одне: Україні потрібний і важливий новий конституційний процес. Але мова йде не про необхідність змін окремих статей, або черговий компроміс політичних партій. Мова йде про організацію широкого національного діалогу, багатовимірного діалогу, в якому потрібно вирішити кілька ключових завдань, від яких, без перебільшення, залежить доля країни. Перше, і найголовніше - як облаштувати Україну, які конституційні «коридори» повинні бути закладені в Основний закон, щоб дати розвиватися і місцевому самоврядуванню, і політичній системі, і сучасній регіоналістиці, і тим базовим принципам, на яких будується демократія», заявив директор Інституту, Андрій Єрмолаєв.

На його думку, в новому конституційному процесі мають взяти участь не тільки представники влади, але й широкі кола громадськості та місцевого самоврядування, бізнесу, щоб це обговорення перейшло в укладання нового суспільного договору. Для цього в проекті змін до Конституції були запропоновані конкретні рішення щодо політичної системи, системи самоврядування, адміністративно-територіального устрою, та судоустрою.

Друге важливе питання – регіоналістика. Регіоналістика країни потребує глибоких змін. За 25 років незалежності практично ничого не було зроблено для переходу від радянської до європейської моделі регіоналістики.

Третій важливий момент – створення основи демократії, демократії як самоорганізації, розвиток та збалансування гілок влади: законодавчої, виконавчої, судової. Інститут також запропонував своє бачення адміністративно-територіального устрою, що вкрай актуально, враховуючи ситуацію на Донбасі та з Кримом. Необхідно запобігти крайнощів, таких як необмежений унітаризм, або політизована версія федералізму, тому ми запропонували «золоту середину», певне русло для нової самоорганізації, нової регіоналістики України. Базовим рівнем самоорганізації маюсть стати громади, наступний рівень – райони, також дозволяється створення регіонів з автономним статусом. Нова редакція Конституції не пропонує перелік територій з автономним статусом, але вона дозволяє громадянам приймати участь у визначенні того, якими мають бути регіони в майбутньому на Заході, в центрі чи на сході України.

«На наш погляд, це зніме всю напругу навколо цього питання», зазначив директор Інституту. Звісно, Україна залишиться унітарною державою. Але ми зможемо вирішити питання щодо автономії певних регіонів, вийти на новий, сучасний рівень вирішення питань адміністративно-територіального устрою. В Україні можуть бути як регіони зі стандартними повноваженнями, із розширеними – в певних сферах, як-то культура, економіка чи соціальна сфера.

Інститут стратегічних досліджень «Нова Україна» також пропонує, на основі рішень референдуму 2000 року, повернутися до ідеї двопалатного парламенту, в якому буде створено Палату Громад та Палату Партій, в якому верхня Палата Громад буде утворюватися не на основі виборів, а на основі так званого делегованого мандату, коли депутати, починаючи з рівня районів будуть делегувати своїх представників. Всей цей механізм фахівцями Інституту був детально прописаний. Це дозволить не допустити виникнення конфліктів між партіями.

Така модель дозволить також провести деолігархізацію в Україні, департізацію місцевого самоврядування, а також вирішить проблему політичної корупції зі «скупкою» депутатів. Крім того, така модель дозволить регіонам, які висловлять бажання поєднатися, зробити це. Такий «конструктор» мінімізує конфлікти на регіональному рівні.

Пропозиції змін до Конституції торкнулися також і інституту президентської влади. «Ми вважаємо, що повноваження Президента мають бути обмежені чітко визначеними сферами компетенції», зазначив А.Єрмолаєв. На його думку, це мають бути представницькі функції, участь у формуванні Конституційного Суду та сфера безпеки. Вплив Президента на виконавчу владу має бути обмежений, що дозволить запобігти політичній корупції, коли президентська команда фактично «скуповує» депутатів, до проявів якої ми вже звикли.

Підсумовучи, А.Єрмолаєв підкреслив, що жодна окрема партія чи структура не можуть дати відповідь на всі питання, але нам вже давно пора перейти від «латання дірок» у Конституції, та розпливчастих політичних декларацій, до більш конструктивної та систематичної роботи. Тому Інститут запропонував не тільки своє бачення конституційного процесу, але й свої варіанти ключових рішень, що можуть стати основою серьйозного суспільного обговорення.


Блоги

Публікації

X
X

Партнери